16. mail tähistatakse kalade rändepäeva. Sel aastal korraldati siirdekaladele ja nende elupaikadele tähelepanu juhtimiseks rahvusvaheline joonistusvõistlus. Eestist osales konkursil 1136 lasteaia- ja koolilast 158 eri haridusasutusest.
 

Meie kaladest loetakse siirdekaladeks üheksat liiki, nende seas aasta kala lõhe, meriforell, angerjas ja atlandi tuur. Kalade rändepäeva eesmärk on tõsta teadlikkust siirdekaladest ja neile tähelepanu juhtida. „Soovisime noortele tutvustada just neid kalaliike, kes peavad elu jooksul läbima kõige enam katsumusi. Paljud neist on inimese põhjustatud,“ ütles Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Elo Raspel. Näiteks osutuvad rändekaladele takistuseks inimese rajatud paisud ning sobivate elu- ja kudepaikade muutmine.

Joonistusvõistlusel esitati Keskkonnaametile nooremas vanusekategoorias (5−11 a) 832 pilti, vanemas vanusekategoorias (12−18 a) oli autoreid 304. Kõige sagedamini kujutatud siirdekalad olid lõhe, angerjas ja meriforell. „Niivõrd suur osalejate arv oli meie jaoks üllatav. Kalu oli kujutatud väga meisterlikult ja värvikalt,“ ütles Elo Raspel. Žürii esile toodud pilte saab vaadata galeriist Keskkonnaameti kodulehel.

Võitjad: 

  • Anastasia Fatjanova (6 a) pildiga „Meriforell“ Kohtla-Järve lasteaiast Tareke;
  • Magnus Prits (11 a) pildiga „Angerjas“ Kose Kunstikoolist;
  • Emili Matjushenko (11 a) pildiga „Merekoletis“ Jõhvi Vene Põhikoolist;
  • Merit Mutanen (11 a) pildiga „Lõhe“ Kose Kunstikoolist;
  • Gerd Martin Kadastik (5 a) pildiga „We are going“ Tallinna 21. Keskkoolist;
  • Ingel Elisabet Erm (16 a) pildiga „Kalapüük“ Tallinna 21. Keskkoolist;
  • Greete Kalnapenk (14 a) pildiga „Tuura teekond“ Paikuse Põhikoolist;
  • Robin Kaiküll (16 a) pildiga „Lõhe“ Tallinna 21. Keskkoolist;
  • Eva Volver (17 a) pildiga „Lõhe, imeline rändur“ Rõngu Keskkoolist.

Eesti osalejate parimad tööd valis välja seitsmeliikmeline žürii. Žüriisse kuulusid Kalanduse Teabekeskuse juhataja Toomas Armulik, kunstnik Ülle Ottokar, kunstikooli õpilane Grette Kask, Eesti Loodushoiukeskuse kalateadlane Meelis Tambets, Lõuna-Eesti Kalastajate Klubi liige Lea Saar, Keskkonnaagentuuri projektijuht Külli Tammur ja Keskkonnaministeeriumi peaspetsialist Kadri Kauksi. Mõlema vanusekategooria enim hääli saanud piltide autoreid tunnustab Keskkonnaamet raamatu ja kaelasalliga. Auhinnad pälvivad ka aasta kala kõige meisterlikumad kujutajad.

Kollektiivselt osales kõige aktiivsemalt Sindi Gümnaasium 77 kunstitööga. Keskkonnaamet avaldab tänu kooli õpilastele ja nende juhendajatele Heli Telmanile, Made Uigale, Maia Agarile ja Merike Lillelehele. Tänutäheks premeeritakse Sindi Gümnaasiumit kalandusliku õpitoa või õppekäiguga.

Kõik võistlusele saadetud tööd osalevad ka rahvusvahelisel hindamisel, mille tulemused selguvad 24. oktoobriks 2020. Joonistusvõistluse korraldajad on WildlifeForever ja World Fish Migration Foundation. Eesti osalust korraldab Keskkonnaamet koostöös Keskkonnaagentuuri ja Kalanduse Teabekeskusega.

Võistlusel osalejaid aitavad tunnustada Euroopa Ühtekuuluvusfond, Euroopa Liidu Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava ning ajakiri Kalastaja. Keskkonnaamet tänab kõiki osalejaid ja joonistuste autorite juhendajaid.