Juba neljandat aastat korraldab Linnalabor Telliskivi Loomelinnaku sünnipäeval seminari. Inspireerituna eelmisel aastal huvi äratanud jagamismajanduse lainel keskendume seekord linnaruumi jagamisele.    

Hüpikpoed, moodulkoolimajad ja soojaklasteaiad, kruusatud parkimisplatsid, konteiner- ja kortergaleriid, funktsionaalsed linnainstallatsioonid, tänavakohvikud, kogukonnaaiad – kuidas selline alternatiivse ruumi fetišeerimise trend, mida kirjeldab omadussõna on ajutine - mõjutab meie linnaruumi kasutust? Kas vahekasutajad on maskeerunud gentrifitseerijad ja mis asi on üldse linnaruumi vahepealne kasutus?
 
Seminar käsitleb vahekasutuse erinevaid praktikaid ja hindab tühja linnaruumi potentsiaali rahvusvaheliste näidete kaudu. 

Oleme esinema kutsunud Bremeni linna vahepealse kasutuse agentuuri koos liidumaa planeerijaga, kes juba aastaid teadlikult ajutise egiidi all tühje ruume elavdavad. Valgas on plaan tõmmata paneelikad maha ja rahvas kesklinna puitmiljöösse tagasi kolida. 

Paarsada kilomeetrit eemal Riias lööb laineid entusiastide grupp, kes väidab, et tühja ruumi kaudu saab Riia linna brändida. See kõik paneb imestama, miks meil Tallinnas või väikelinnades sellele teemale veel strateegiliselt lähenetud pole. Miks meil ei ole ruumiringluse agentuure või sellisele praktikale keskendunud arhitektuuribüroosid? Kus on meie aktivistid parkimisväljakutele vaheldust pakkuvate lahendustega?
 
Soovime nendele ja paljudele teistele küsimustele vastuseid leida, kokku tuua tühjade ruumidega tegelevad institutsioonid, ametnikud, arendajad, vabaühendused, aga ka lihtsalt avara maailmapildiga ja tegusad inimesed ning tekitada viie tunni jooksul elav arutelu.
 
Seminar toimub inglise keeles (v.a kaks mõtteringi) ja on kõigile huvilistele tasuta.
 

Kuna üritus tõotab tulla populaarne ja kohtade arv on piiratud, palume end aegsasti seminarile registreerida siit.

SEMINARI PÄEVAKAVA
 
11:45-12:15 koguneme ja juhatame sisse

12:15-13:00 sissejuhatav ettekanne
Kaija-Luisa Kurik, Manchesteri arhitektuuriülikooli doktorant

13:00-14:15 avardame horisonti välkesitluste jooksul
  • Oliver Hasemann & Daniel Schnier - ZwischenZeitZentrale agentuur, Bremen
  • Tom Lecke-Lopatta - Bremeni liidumaa ruumilise arengu osakonna vanemarhitekt ja planeerija
  • Jaanus Juss - Telliskivi Loomelinnaku asutaja ja tegevjuht
  • Anders Härm - Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi juhatuse liige
  • Jiri Tintera - Valga linnaarhitekt
  • Mārcis Rubenis - Free Riga rühmituse eestvedaja, Riia

14:45-15:45 paneeldiskussioonis arutleme tühjade hoonete ja kruntide alternatiivsete kasutusvõimaluste üle Eestis ja mujal

Arutelu juhivad Kaija-Luisa Kurik & Keiti Kljavin.
Vestlusringis osalevad Anders Härm EKKM-ist, Tom Lecke-Lopatta Bremeni liidumaalt, Elin Vako Riigkontrollist, Urban Jeriha Sloveenia ruumipoliitikate instituudist ja Bálint Kádár Ungari kaasaegse arhitektuuri keskusest. 

15:45-16:30 seminari teine otsib mõtteharjutuste käigus lahendusi erinevatele teemadele:
  • Kruusatud parkimisplatsid – kas tõesti parim vahekasutuse mudel terves Baltikumis? 
    Mõtteid taltsutab linnaentusiast Teele Pehk.
     
  • Millist tühjade ruumide vahendusagentuuri on meil vaja?
    Teemat veab urbanist Andreas Wagner.
     
  • Kuidas tekitada paindlikke lahendusi seal, kus ruum seda ei luba? Monofunktsionaalsete hoonete uued kasutused - koolimaja näide. Vestlus toimub eesti keeles.
     
  • Tuline tühjus? Milliseid tuleohutuse nõudeid tuleb täita hoone vahekasutusel?
    Vestlust juhib Päästeameti tuleohutusjärelvalve spetsialist Ants Aguraiuja. Vestlus toimub eesti keeles.
     
  • Festivalid, peod ja töötoad: kas vahekasutus vajab toimiseks alati lärmakaid üritusi? Ungari näiteid ja ideid jagab Ungari kaasaegse arhitektuuri keskuse juhtaja, arhitekt ja urbanist Bálint Kádár.
  • Suure mõjuga väiksed linnad. Kohaliku omavalitsuse võimalustest ja saavutustest palub kaasa mõtlema Urban Jeriha Sloveenia ruumipoliitikate instituudist.
 
16:30-17:00 võtame mõtteharjutused kokku ja tõmbame päevale joone alla