Tallinna 21. Kooli õpilasfirma Prühted nimi annab aimdust ka nende tegevusest: prügist ehted. Käsitööna antakse uus elu alumiiniumpurkidele, mida taaraautomaat vastu ei võta: kasutamatuks muutunud klaviatuuriklahvidele, legodele, CD-plaatidele, ettevõtete naha ja pleksiklaasi tootmisjääkidele. Käiku läheb kõik, mis muidu leiaks suure tõenäosusega tee prügikasti.

  • Jäätmed
  • 1. veebruar 2021
  • Foto: Alumiiniumipurgist ehe/Prühted

Kuni jätkub erinevaid huvitavaid materjale, ideedest puudust ei tule. Näiteks eelmisel õhtul tootearendusjuhi Liisa Tikka elutoas alla võetud katkise lühtri kristallid võib kiire tegutsemise järel juba järgmisel päeval leida müügist stiilsete kõrvarõngastena. Katsetamine ja avatud meel viib kaugele.

Õpilasfirma esimesel kohtumisel erinevaid materjale testides ja disaine proovides olid töölaual kõikvõimalikud kodudest leitud variandid. Tööpinnaks olnud toapõrand täitus esimestel katsetustel kõikvõimalike kummaliste asjadega: alates vana Barbie nuku lapergusest peast lõpetades WC-paberi rullide ja hambaharjadega. Nüüdseks on leitud sobivad partnerid ja töödeldavad materjalid, millest valminud ehted on ka müügil veebilehel pryhted.ee. “Alati saab meile ka erisoovidega Instagrami või Facebooki kirjutada,” ütleb turundusjuht Kärolin Kerem.

Firmat vedavad 11. klassi õpilased peavad enda eesmärgiks taaskasutuse populariseerimist ja soovivad oma eeskujuga näidata, kui lihtne on luua jääkidest midagi väärtuslikku, antud juhul ka stiilset. “Muidu võib taaskasutamine tihti tunduda kallis või keeruline, aga loodetavasti paneb meie tegevus kasvõi mõne inimese mõtlema, kuidas asjadele uusi eesmärke ja otstarbeid leida,” arvab tegevjuht Anni Marie Maripuu.  Prühete sotsiaalmeedias käib praegu ka kampaania #recyclereede, mille abil levitatakse infot selle kohta, kuhu oma vanu, kasutuna seisvaid või üleliigseid asju viia, et need prügisse ei satuks.

Katkisest lühtrist plastpudeliteni: noorte ettevõte ehib kliendid prügiga stiilseks