Tallinn Music Weekil teevad ilma omanäolised fännitooted ehk SISU kotid. Uuskasutuskeskusest saadud riidejääkidest õmblevad Põlvamaa Puuetega Inimeste Koja inimesed armsaid riidest kotte, millega saab igaüks meist vähendada plastisõltuvust. SISU koti idee algataja ja ettevõtte asutajaliige Kertu Birgit Anton rääkis Bioneerile, kuidas SISU kotid maailma muudavad.

SISU kott kui ettevõte sündis noorte algatusest

SISU kott kui ettevõte sai alguse tüdrukute ettevõtlus- ja juhtimisprogrammist Superheroes Estonia. 13-17aastastele tüdrukutele suunatud programm pakub tuge, julgustust ja inspiratsiooni just selles vanuses, kus seda on väga lihtne kaotada.

Programmi asutaja ja turundusstrateeg Eva Ponomarjov on arvamusel, et kui tahame, et meil oleks rohkem naisi otsustajate hulgas, siis tuleb tüdrukuid toetada. Tema sõnul ei saa olla naiste eesmärgiks elus uksi lahti raiuda, vaid peamine on saavutada ühiskonnas tasakaal, kus mehed väärtustavad naisi ja naised mehi.

Programmis osalevad tüdrukud sõelusid väikestes gruppides välja, mida nad tahavad elus korda saata, ning pidid seejärel oma ideed ka ellu viima. Ideid arutades selgus, et ühe tiimi liikmetele olid südamelähedased just keskkonnateemad, eriti plastireostuse vähendamine. Kertu Birgit Anton, kes oli koos emaga varem riidest kotte kodus õmmelnud, esitles prototüüpe ülejäänud tiimile ja tiimiliikmed võtsid ideest vedu.  Idee tundus teostatav ja mõjukas, mistõttu sündiski ettevõte SISU kott. Ettevõttel on plaan tegutseda veel palju aastaid.

SISU kott hoolib keskkonnast ja puuetega inimestest

”Kotid valmivad tekstiiliülejääkidest, mida saame Uuskasutuskeskuselt. Valime võimalikult õhukesi ja kergeid, kuid samas vastupidavaid kangaid. Valdavalt kasutame ka teiselt ringilt saadud paela. Enamiku kottidest õmblevad Põlvamaa Puuetega Inimeste Koja inimesed, mõned kotid teevad tiimiliikmed ise,” selgitas Bioneerile Kertu Birgit Anton.

SISU kotid on vastutustundlik ettevõte, mille eesmärk on vähendada plastist tulenevat keskkonnakahju. Ettevõte püüab igas tootmisetapis jätta võimalikult väikese keskkonnajalajälje. Kottide materjaliks on tekstiilijäägid, sildid on trükitud ümbertöödeldud paberile ja saatmiseks taaskasutatakse pakendeid. Noored ettevõtjad valisid koostööpartneriks Põlvamaa Puuetega Inimeste Koja, et anda erivajadustega inimestele võimalus ühiskonnas väärtust luua. SISU kotid on valmistatud Eestis, et hoida transpordi jalajälg võimalikult madalal.

SISU kotid lahendavad väikeste kilekottide liigtarbimist ja on mõeldud osana keskkonnahoidlikest valikutest. ”Mulle läheb keskkonnateema korda, sest tänapäevase lääne eluviisi tõttu on planeet Maa elamiskõlbmatuks muutumas. Ma olen praegu alles gümnaasiuminoor ja soovin elada pika, õnneliku elu. Selleks on mul ja teistel inimestel vaja head elu toetavat elukeskkonda, mida ei tohi saastamisega ära rikkuda,” arvab noor ettevõtja.

Keskkonnahoidlik elu algab lihtsatest valikutest

”Ise kasutan SISU kotte peamiselt poes käies. Ostan nendega puuvilju-köögivilju, leiba ja saiakesi, pähkleid, kuivatatud puuvilju, vahel ka komme. Kosmeetikapoest ostan tahket seepi ja ehituspoest kruve. Väikesed SISU kotid sobivad hästi seljakotis ülejäänud ostukottide koos hoidmiseks.  Olen kasutanud SISU kotte ka kingipakendina ja reisil käies kohvris asjade korrastamiseks,” selgitas Kertu Birgit Anton.

Noor naine on kindel, et ise saab palju ära teha: ”Osta võimalikult vähe asju - enne iga ostu kaalu, kas see on päriselt vajalik ja parim ost. Söö vähem liha ja loomseid tooteid. Söö ja tarbi võimalikult väikese keskkonnajalajäljega meie lähimas raadiuses toodetud tooteid. Ära osta väljapool Euroopat kasvatatud puuvilju. Ära osta uut bensiiniautot. Investeeri taastuvenergiasse, paigalda kodu katusele päikesepaneelid. Ära lenda lennukiga - ka meist 100 kilomeeri raadiuses on väga toredaid paiku puhkamiseks. Hääleta valimistel nende erakondade poolt, kellel on selge keskkonnapoliitika ning soov seda ellu viia.”

Bioneeri lugejatele on Kertu Birgit Antonil kolm soovitust: ”Muuda oma eluviisi väikeste sammudega keskkonnasõbralikumaks, sest igaühe käitumine loeb. Võta endale korraga üks eesmärk - näiteks poodi enda kottide kaasa võtmine või ühele liha sisaldavale lemmikroale lihavaba alternatiivi leidmine - ja muuda see enda harjumuseks. Andesta endale, kui kõik ei tule kohe välja, ja liigu edasi.”

Kertu Birgit Anton: ”SISU kottide idee sündis soovist vähendada plastireostust.”

Tule Tallinn Music Weekile!

Esmaspäevast algas Põhjamaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW), mis kestab 25.–31. märtsini. Tänavu üheteistkümnendat korda aset leidev, Ida-, Lääne- ning Kesk-Euroopa loovkogukondade oluliseks kohtumispaigaks kujunenud TMW pühitseb erinevaid kunstivorme esitledes loovust, uudishimu, vabadust, mitmekesisust ja võrdseid võimalusi.

TMWl saab kuulda hulgaliselt artiste nii meilt kui ka mujalt maailmast. Viljandi Pärimusmuusika Festivali õhtul 30. märtsil kell 20 Vabal Laval astub üles akordioni-eksperimentaator Tuulikki Bartosik, kes kujundas koos SISU kottide firmaga spetsiaalselt TMW jaoks välja uue fännitoote.

”Paljud fännitooted on üksluised ja keskkonnale koormavad - loendamatud T-särgid, pastapliiatsid jne. Me oleme väga rõõmsad, et saame Tuulikkiga koostööd teha ja pakkuda fännitoodetena ainulaadseid praktilisi meeneid, mis aitavad ka keskkonnareostust vähendada,” kiidab Kertu Birgit Anton.

Tuulikki Bartosik Tallinn Music Weekil

  • 28.3 kell 14 Linnalaval Balti jaamas Humalakoda pubi ja restoran
  • 30.3 kell 13 Eesti Lastekirjanduse Keskuses koos Reval Etno lastega, TMW Kids
  • 30.3 kell 20 Viljandi Pärimusmuusika Festivali õhtu, Vaba Lava (kohal on ka Kertu SISU kottidest ja uued kotid)

Loe lisa!