David Adam kirjutab Guardianis, et Atlandi ookeani soojade alade vee soolasemaks muutumise võib kirjutada kliimasoojenemise arvele.

Suurbritannia teadlased (UK Met Office, Reading University) väidavad, et tänu soojematele temperatuuridele Atlandi ookeani piirkonnas on suurenenud vee aurumine ja vähenenud sademed.

Peter Stott, kes on uuringu üks läbiviijatest, on öelnud: „Me ei saa rääkida kliimasoojenemist ilma, et me ei räägiks suurtest muutustest, mis on globaalses veeringes tulemas.“

2003.aastal räägiti uudistes teadlaste avastusest, et Põhja-Atlandi vesi on muutunud suure magevee juurdevoolu tõttu hoopis magedamaks. Ennustati koguni leebet versiooni Hollywoodi kassahitist „Päev pärast homset“, kus magevee ülisuur lisandumine ookeani peatas soojad hoovused ja muutis kliima järsult külmemaks.

Nüüd on toimumas lõuna pool troopilistel aladel vastupidine protsess – vesi muutub soolasemaks. Alates 1960ndatest aastatest on Atlandi ookeani soolasus troopilistel aladel tõusnud 0,5%.

Teadlased tegid mõlemale olukorrale sobiva kliimamudeli simulatsiooni. Põhja-Atlandi vee magedamaks muutumist võib simulatsiooni tulemuste põhjal pidada loomulikuks kõrvalekaldeks. Seda teooriat toetab ka hiljutine soolsuse taastumine piirkonnas. Seevastu soojadel Kesk-Atlandi aladel toimuv merevee soolsuse tõus on otseselt seotud inimeste poolt põhjustatud kliimamuutustega.  

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Geophysical Research Letters.

Koostas: Katrin Lipp, rohelised uudised www.bioneer.ee

Allikad: guardian

Foto: wallpapers.free-review.net