Kuidas valida vähem ohtlikke aineid sisaldavaid kosmeetikatooteid? Oleme välja toonud levinumad koostisained, mida võiks kosmeetikatoodetes vältida.

Mõnel koostisainel võib olla ärritav või allergeenne mõju või võib olla tegemist hormoonsüsteemi kahjustajaga. Kui kahjulike ainetega puututakse kokku regulaarselt, näiteks nahale kantavate kosmeetikatoodete kasutamise kaudu, võivad need ained organismi imenduda. Mida rohkem kemikaale imendub, seda tõenäolisemalt avaldavad need mõju meie tervisele. Seetõttu on mõistlik vähendada kokkupuudet kahjulike kemikaalidega.

Sünteetilised säilitusained: parabeenid, fenoksüetanool, kloorheksidiin, formalaldehüüdi vabastavad ained (DMDM hüdantoiin, imidasolidinüül uurea, diasolidinüül uurea), metüülkloroisotiasolinoon

Kasutatakse šampoonides, palsamites, dušigeelides, näo- ja kehapiimades, et parendada toote säilivusaega. Põhjustavad allergiaid, nahaärritust, võivad kahjustada hormoonsüsteemi talitlust. 

Lõhnaained (Fragrance): amüültsinnamaal, tsinnamaal, heksüültsinnamaal, limoneen, linalool, tsitraal, bensüülalkohol jt

Leidub peaaegu kõigis kosmeetikatoodetes – näopesu vahendid, niisutavad kreemid, dušigeelid, kehapiim, juuksehooldusvahendid ja deodorandid. Paljud lõhnaained võivad tekitada nahaärritusi,  allergiaid ja ülitundlikkust,  mõjutada kesknärvisüsteemi ja  häirida metabolismi ning  hormoonide tööd. Võivad tekitada peavalu.

Sulfaadid (pindaktiivsed pesuained): ammooniumlaurüülsulfaat (ALS), ammooniumlaurüüleetersulfaat (ALES), naatriumlaurüülsulfaat (SLS) ja naatriumlaurüüleetersulfaat (SLES)

Leidub šampoonides, dušigeelides, näo- ja nahapuhastusvahendites vahuainena, et parandada toodete pesuomadusi. Ärritavad ja kuivatavad nahka ja limaskesti, võivad põhjustada  allergilisi reaktsioone, naha ja juuste kuivust, kiiresti rasvuvat peanahka, kõõma ning juuste väljalangemist karvanääpsu kahjustumise tagajärjel.

Silikoonid: dimetikoon,  tsüklometikoon, difenüüldimetikoon

Kasutatakse šampoonides, palsamites, niisutavates kreemides neile niisutavate omaduste andmiseks ja  viskoossuse tõstmiseks, juuksehooldusvahendites, et anda juustele sära.  Tekitavad nahale ja juuksekarvale tiheda kihi, mis ei lase hingata ega jääkaineid väljutada,  põhjustavad naha või juuste haprust ja kuivust, kõõma. Kui neid aineid sisaldavaid tooteid palju kasutada, võivad nad koguneda maksa ja lümfisõlmedesse.

UV-filtrid: oksübensoon (bensofenoon-3), oktüül metoksütsinnamaat, 3-bensülideen kamper, 4-metüülbensülideen kamper

Keemilised filtrid, mis kaitsevad UV-kiirguse eest. Leidub päiksekaitsevahendites, huulepalsamites, niisutavates kreemides ja vananemisvastastes toodetes. Kahjustavad hormoonsüsteemi ning võivad soodustada vähkkasvajasse haigestumist, kuhjuvad kudedesse.


Loe kindlasti ka teisi BEFi ja Bioneeri koostööna valminud artikleid. Bioneer ja BEF teevad koostööd tarbetoodetes sisalduvate ohtlike ainete tutvustamise osas ajavahemikul september 2013 kuni detsember 2014. 

Vaata Bioneeri rubriiki "Ohtlikud ained tarbetoodetes".

Vaata ka ohtlike ainete rubriigi sisukorda.

Projekti “Mõtle mida tarbid. Vali vähem ohtlikke kemikaale sisaldavaid tooteid” kaasfinantseerib Euroopa Liidu LIFE+ programm. Projekti tegevusi juhib ja koordineerib MTÜ Balti Keskkonnafoorum – www.bef.ee.

BEF LOGO