Hiljuti küsisin Rohepakendi Istagramis: "kas teate, mis asi on KOPS?"  Tulemused olid minu jaoks üllatavad. 163 küsimusele vastanust ei teadnud 108, millega on tegu. See võib tähendada, et toode on veel väga vähe tuntud või Rohepakendi jälgijaskonnas pole piisavalt paljusuitsetajaid. Mõlemal juhul anname oma panuse, et suurendada teadlikkust suitsukonide mahaviskamise probleemist ja sellele KOPS konitopsi abil pakutavast lahendusest.

Konile, kui prügile, ei ole senini piisavalt suurt tähelepanu osutatud. Osaliselt sellepärast, et see tundub nii väike ja ei paista lihtsalt silma. Ma mäletan isegi, et kunagi ammu peale suitsetamist koni merre viskamine tundus täiesti normaalne. Alles hiljem tabasin end mõttelt, kui vale see on. Kas sa pudeli viskad merre peale joomist?

Tegime intervjuu KOPSu loonud meeskonnaga. Nad paljastavad uusi põnevaid tahke nende enda ja Kopsu tuleviku plaanide kohta.

Kirjeldage KOPSu meeskonda ja kokkusaamislugu paari lausega?

KOPS konitopsi idee sündis kolme pika ühise ajalooga sõbra pundis. Nii, nagu sõpradel ikka, nii on ka meil ühised huvid ja maailmavaated. Üheks aspektiks meie puhul on kindlasti roheline mõtteviis. Veebruaris liitus meiega Barbara, kes on oma energia ja hingega andnud tootele ja liikumisele veel suurema hoo ja panuse. Tema tegevus ja maailmaparandamise plaan on aidanud KOPSul jõuda rohkemate inimesteni ja aidanud kujundada mainet konist kui prügist ja selle kahjulikkusest ka inimesele endale, seda selgitades koni ringlusest.

Kas te ise suitsetate?

Väiksen osa sellest meeskonnast suitsetab, aga suurem osa on pühapäevasuitsetajad. Tegelikult võib sedagi liiga tihedaks graafikuks pidada.

Mispärast valisite PET materialist konteineri?

PET on enimlevinud plast, mida kasutatakse laialdaselt vee ja karastusjookide pudelite ja toiduainete pakendamiseks. Valik osutus selle kasuks, kuna PET on kergesti ümbertöödeldav, see on tugev ja sellest tehtud konitopse on turvaline kasutada. Puidust topsid oleksid kasutamiseks ohtlikud, kuna suitsukonid võivad need süüdata, metall on tugev, kuid toorainena hinnalisem.

Niimoodi ei pruugi toode sedavõrd laialdaselt inimeste poolt kasutusse jõuda. Samuti ei soovi me uut toodet arendada, vaid kasutada juba maailmas olemasolevaid pudelitoorikuid. Kui plastpudel on muidu ühekordne plast, siis konitopsi puhul elab pudelitoorik palju pikemat elu.

Loodame, et üks suitsetav inimene ostab ainult ühe konitopsi ja kasutab seda aastaid, siis ta enam ei reosta loodust, vaid vastupidi- ühe plastist topsi kasutamisega annab ta suure panuse keskkonna suitsukonidest päästmisesse! Kui inimene ei soovi KOPS konitopsi enam kasutada, võib ta selle edasi kinkida, anda muul viisil taaskasutusse või suunata ümbertöötlemisse.

Kuidas hooldada KOPS topsi?

Konitopsi hooldamine on väga lihtne: kui see on täis saanud, tuleb sisu visata olmeprügi prügikasti ning vastavalt soovile ja vajadusele võib seda pesta sooja vee ja nõudepesuvahendiga.

Mida saaks tulevikus teha suitsukonidest Eestis?

Konisid saab tegelikult üllatavalt laialdaselt kasutada, näiteks mitmete uute ehitus- ja tööstusmaterjalide tootmiseks. Ka KOPS meeskonnal on järgmisel aastal konidega huvitav plaan, aga seda ei saa veel avalikustada.

Kuidas näete Kopsi arengut ette 5 aasta pärast?

Praegu tegeleme peamiselt enese tutvustamisega. Tohutuks üllatuseks näeme iga päev, et see toode on Eestis sama üllatav nagu UFO. Kuid meie endi jaoks on see sama loomulik vahend nagu kahvel - me ei pane ju kätega toitu suhu. Paljude jaoks on see justkui atribuut tulevikust. Meie üks eesmärk on, et KOPS konitops oleks suitsetajale sama loomulik igapäevaselt kasaskantav asi nagu välgumihkel. Teine ja veelgi suurem eesmärk on tegelikult inimete harimine suitsukonide kui laialdaselt levinud prügi osas. KOPS konitops on meie käepikendus selle sõnumi levitamises.

Mida saaksime Rohepakendi poolt teie heaks ära teha?

Me näeme Rohepakendi missiooni nagu iseendigi oma - olla inimeste harijat. Rohelise mõtteviisi sõnumi levitamine on tänasel päeval tähtsal kohal. Koni on maailmamerede suurimaks reostajaks. Isegi meie enda Läänemeres on enam kui 50% merre jõudvast prügist suitsukonid. Me saame ise seda olukorda parandada ja koos Rohepakendiga jõuab sõnum kindlasti kiiremini rohkemate inimesteni.
 
Toodet saab osta Rohepakendi e-poest.

Loe ka Rohepakendi teist blogipostitust suitsukonidest.