Eesti investorite huvi börsiaktsiate vastu on koroonakriisi ajal hüppeliselt kasvanud. Käesoleva aasta esimese nelja kuuga on oluliselt kasvanud börsitehingute arv, eriti Tallinna börsil, kus Swedbanki kliendid tegid ligi kaheksa korda rohkem tehinguid kui möödunud aasta samal perioodil.

  • Ettevõtlus
  • 31. mai 2020
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Paljud Swedbanki kliendid kasutasid langusperioodi aktsiate ostmiseks, sest näiteks märtsis tehtud kümnest tehingust kuus olid ostutehingud. Kõige rohkem tehinguid Balti börsidel tehti koroonakriisi ajal Tallink Grupi, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Sadama ja Siauliu panga aktsiatega, väljaspool Balti börse kaubeldavatest aktsiatest tehti kõige rohkem tehinguid Microsofti, Apple’i, Fortumi ja Equinori aktsiatega.

„Swedbanki statistikat vaadates on meil hea meel, et uute väärtpaberikontode avamiste arv on võrreldes eelmise aasta esimese nelja kuuga kasvanud viiekordseks ja aktiivsete investorite hulk, kes teevad iga kuu vähemalt ühe aktsiatehingu, ligi kolmekordseks,“ ütles Swedbank Marketsi valdkonnajuht Andres Suimets. “Erakordsed hinnaliikumised aktsiaturgudel on endaga kaasa toonud rekordilise kauplemisaktiivsuse ja investorid on küll kasutanud võimalust, et teha portfellides korrektuure, ent on jäänud investeerimise juurde.“

Ühe põhjusena, miks investeerimine on kasvanud, toob Suimets välja ka Swedbanki otsuse kaotada Balti börsil tehingutasud, mille järel on hüppeliselt kasvanud nii uute väärtpaberikontode avamine kui ka aktiivsete investorite hulk. „Ebakindluse suurenemisega kasvanud tehinguaktiivsus oli ootuspärane, kuid üllatas uute investorite hulga nii kiire kasv, mille taga on ilmselt võimalus osta aktsiaid madalamalt hinnatasemelt ja võimalus teha tehinguid teenustasuta.“

Aktiivseks muutunud väikeinvestoritele soovitas Suimets siiski säilitada ettevaatlikkus, määramatust lähituleviku majandusväljavaate osas on jätkuvalt palju ja nii peaks iga investor iga investeerimisotsust põhjalikult kaaluma enne tehingute tegemist.