Kalamehed kinnitavad tavaliselt, et kalad valu ei tunne. Kuid Belfasti Queen’s University bioloogiateaduste kooli teadlased Bob Elwood ja Mirjam Apel avaldasid ajakirjas Animal Behaviour  artikli, milles nad kinnitavad, et krabid mitte ainult ei kannata valu käes vaid ka mäletavad oma valu. Nad uurisid erakvähkide reaktsiooni elektrilöögile. Elwood on juba varem tõestanud, et krevetid tunnevad valu ja on mures selle üles, kuidas toiduainetööstus koorikloomi kohtleb.

Erakvähkidel pole omaenda koda, vaid nad asustavad teiste loomade valmistatud struktuure, tavaliselt tühje molluskikodasid. Kodadele kinnitati elektroodid, et nende läbi elektrilöök anda. Ainsana lahkusid oma kodadest need krabid, kes elektrilöögi said, näidates, et see oli neile ebameeldiv ja et tegu ei ole pelgalt refleksiga.

"Meie tulemus kinnitab, et krabid ei toimi lihtsa refleksi ajel, vaid nad valivad koja, et vältida elektrilööki. Sama käitumist on täheldatud selgroogsetel", kommenteeris Elwood. Inimesed näiteks hoiavad kuuma taldrikut käes võimalikult kauem, kui sellel on söök. Kui aga taldrik on tühi, lasevad sellel maha kukkuda.

Toiduainetööstuse tarbeks püütakse või kasvatatakse miljoneid koorikloomi, kuid nende kaitse puudub, sest arvatakse, et nad ei tunne valu.

Allikas: AlphaGalileo