Bioneer toob oma lugejateni mõned nipid, kuidas vähendada müra mõju.

Piirake enda kasutuses olevate mootoriga sõiduvahendite hulka. Kui vaadata sõidukit üksiku objektina, siis läheb olukord üha paremaks. Miks? Aga sellepärast, et inimestel on subjektiivne hinnang autot ostes. Keegi normaalne inimene ei taha ju sõita pläriseva autoga! Probleem, miks liikluse müra on hull, leitub autode hulgas mitte üksiku tavalise auto müras.

Kasutage vaiksemaid sõiduvahendeid. Te saate anda oma panuse vähema mürahulgaga elukeskkonna nimel sõites lühemaid otsi näiteks jalgratta, tõukeratta või vaiksemate rulluiskudega. Trendikama sõiduvahendina soovitatakse mitmel pool maailmas müravähendamise eesmärgil kasutada elektriautosid.

Olge ise ja õpetage ka oma kaaslastele, kuidas olla arvestav mopeediomanik. Mõned mopeediomanikud ehitavad sõiduriistu veel ümber, vilistades tihti igasugustele ohutusnõuetele. Inimesi häirib enim see, et noorukitel on kombeks oma mopeedidega tiirutada teatud piirkondades edasi ja tagasi. Politsei teatavasti igal pool ei patrulli.

Paigutage konditsioneerid ja õhutamise ventilaatorid nii, et need kaaskodanikke võimalikult vähe segaksid. 

Kasutage mootoriga koristamiseks ja aiatööks mõeldud masinaid päevasel ajal. Olge teiste inimeste ööune vastu lugupidav. Üks häirivat müra põhjustav tegevus on öine tänavate koristamine. Selle müra vastu võitlemine on keeruline, sest koristusmasinad saadetakse tänavatele tihti just öötundidel. Kuid suured tänavakoristusmasinad ei ole ainsad, mida öötundidel ja varajastel hommikutundidel koristamiseks kasutatakse. Sageli võtavad majahoidjad ja haljasala hooldajad töövaeva vähendamiseks kasutusele lehepuhurid ja niidumasinad. Kui teie maja või töökoha majahoidja tavatseb sama teha, siis proovige hambad ristis kannatamise asemel hoopis inimlikule kokkuleppele jõuda. Korteriühistute puhul saate ise korteriomanikuna üsna palju ära teha. Ärge alahinnake kodanikualgatust!

Veel ühte mürarikast tegevust – pidevat muruniitmist - saab inimene ise vältida. Aedlinnades tundub suveperioodil muruniitmine toimuvat lakkamatult. Selle tegevuse vastu suunatud protestid stiilis "Pühapäeval muru ei niida!" sumbuvad aiaomanike üksmeelsesse mahalaitmisse. Selles suhtes oleks vaja ilmselt seaduslikku regulatsiooni. Võib-olla tasub endale meenutada, et muru ei pea igal nädalal niitma. Piisab ka kevadisel ajal kaks korda kuus niitmisest ja sügise poole ühest korrast kuus. Kinnisvarahoolduse standard nõuab muru niitmist ainult kuuel korral aastas. Müra osas lahendust võib pakkuda ka mehaaniline muruniiduk.

Jälgige oma koera haukumist, kui temaga varajastel hommikutundidel jalutate. Teatavasti on igal koeraomanikul enda teha, kas tema koer haugub igal võimalikul juhul või ainult siis, kui lubatakse. Olgem viisakad magajate suhtes!

Baaride, pubide, õhtuste muusikaürituste, kortermajades elavate melomaanide ja öiste lärmajatega tegutseb vajadusel politsei. Politseinike hinnangul moodustavad sellised väljakutsed vägagi suure osa nende poole pöördumistest.

Vähendage üleliigseid müraallikaid oma kodus. Lülitage välja lihtsalt nurgas mängiv televiisor ja kõrval toas kuulajata mängiv raadio. Kui kuulate muusikat kõrvaklappidega, siis reguleerige heli tagasihoidlikuma kõvaduse peale. Kindlasti harige oma lapsi müra mõjudest! Arvutit, tolmuimejat, ventilaatorit, külmkappi, pesumasinat jms ostes jälgige, et valitud mudelid oleksid müra osas säästlikumad. Hooldage ka oma koduseid seadmeid piisava sagedusega, et vähendada nende mürateket. Näiteks arvuti muudab lärmakamaks tolm. Ka külmik muutub lärmakamaks, kui see on olnud pikka aega sulatamata.

Jälgige, et mänguasjad, mida teie lapsed kasutavad, ei teeks liiga suurt lärmi, sest tugeva müraga mänguasjad võivad kahjustada kuulmist. 

Valige ja planeerige oma kodu mürasäästlikuna. Kui ostate korterit, siis eelistage teest kaugemal asuvat või hoovipoolsete akendega eluaset. Kui vahetate aknaid, siis kaaluge ka kolmekordsete klaasidega akende panemist, sest need on mürakindlamad. Ka öine ruloode ette tõmbamine vähendab väidetavalt veidike tuppa kostuvat müra.

Kasutage julgelt kõrvatroppe. Kõrvatroppide kaks peamist liiki katavad kõik mürarikkad keskkonnad ja omavad piisavalt vajalikke funktsioone: korduvkasutatavad kõrvatropid ja pehmest vahust kõrvatropid. Korduvkasutatavad kõrvatropid eemaldavad kahjuliku müra ja lasevad läbi puhta heli. Sageli arvatakse, et kui tegu on kõrvatropiga, siis viimase ülesanne on summutada kõik helid. Nii see siiski pole. Kontserdil või ööklubis viibides parandab koguni heli kvaliteeti, sest ei lase kõrva ülepeksvaid kõrghelisid ega liiga madalaid helisid. Pehmest vahust kõrvatropid sobivad kasutamiseks valjudes ja mürarikastes keskkondades või kohtades, kus on vaja tavapärast mürataset alandada. Sobivad kasutamiseks magamise ajal, lasketiirus, raamatut lugedes, tööstuses. Need kõrvatropid sobivad kasutamiseks mitte rohkem kui 3-4 kasutuskorda, sest kaotavad liigse kasutuse järel oma võime teid müra eest kaitsta. Pehmest vahust kõrvatropi mürasummutus on 33dB SNR ehk summutab pea kõik.

Kui lähete lastega koos mürarikkasse paika, siis kasutage laste kõrvade kaitseks kõrvaklappe või kõrvatroppe. Laste kuulmine väärib hoidmist!

Jätke aastavahetusel ilutulestik taevasse laskmata! Nii säästate lapsi ja loomi, sest paljud neist kardavad paaniliselt pauku. Lisaks paugule ja tossule tekitavad ilutulestikud reaalset tuleohtu. Päästeamet hoiatab igal aastal hooletu paugutamise eest. Ilutulestiku värvilde nimel pasatakse õhku ka mitmeid mürgised aineid. Näiteks rohelist värvi valguse saavutamiseks kasutatakse sageli baariumisoolasid ja kloori sisaldavaid aineid. Baarium kahjustab hingamisteid ning võib soodustada astma tekkimist. 

Minge loodusesse! Puhake linna- ja liiklusmürast. 

Loe, mida Bioneer mürast kirjutanud on!