25 aastat üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe AS pälvis eile Vastutustundliku Ettevõtluse sertifikaadi ja hõbetaseme kvaliteedimärgise, mullu saadi pronkstaseme märgis.

Kvaliteedimärgis omistatakse Eesti Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksis osalenud ettevõtetele, kes peavad oluliseks jätkusuutlikku arengut ning panustavad strateegiliselt sotsiaalse ja looduskeskkonna arengusse. Eile õhtul toimunud galal andis märgised ettevõtjatele üle EASi juhatuse esimees Alo Ivask.

Advanced Sports Installations Europe ASi (ASIE) omaniku Raul Lättemägi sõnul saavutas ettevõte omas kategoorias 83% indeksi selle aasta maksimumtulemusest, tänu millele jõuti mulluselt pronkstasemelt tänavu juba hõbetasemele. “Saime indeksi koostanud ekspertidelt tagasisidet, et vastutustundlik käitumine on põimitud meie ettevõtte põhitegevusse ning näitame üles initsiatiivi vastutustundlikuks tegutsemiseks,” rääkis Lättemägi. “Sellest mõtteviisist lähtudes oleme ka välja töötanud kunstmuru taaskasutustehnoloogia Arena, mis võimaldab suurema osa vanast kunstmurust jalgpalliväljakutel uuesti kasutusele võtta.”

Ringimajanduse põhimõtetel tuginev Arena tehnoloogia loodi seepärast, et ühe täismõõtudes jalgpalliväljaku väljavahetamisel on vaja ümber töödelda 250-300 tonni erinevaid materjale. Kunstmuruväljakute vahetamine tekitab igal aastal Euroopa Liidus 600 000 tonni kummi, liiva ja plastiku segajäätmeid, aastaks 2030 kasvab see jäätmekogus 5 korda rohkem kui 3 miljoni tonnini. Arena kontseptsioon võimaldab eemaldatava kunstmuru komponendid sorteerida, puhastada ja kuivatada ning uuesti jalgpalliväljakutel kasutusele võtta, hoides sellega ära miljoni tonni segajäätmete teket aastas.

ASIE kuulutati maailmas ainulaadse Arena tehnoloogia väljatöötamise eest tänavu Aasta Keskkonnasõbralikuks Ettevõtteks. Selle taaskasutustehnoloogia eeliseks on, et vanalt kunstmuruväljakult saab kätte praktiliselt 100% täitematerjalist. Kuna kogu vahetusprotsess tehakse ära jalgpallistaadionil kohapeal, on tänu minimaalsele transpordivajadusele ka CO2 saaste tekitamine kordades väiksem kui seni.

Advanced Sports Installations Europe AS on Euroopa üks juhtivaid kunstmuruväljakute rajajaid ning hooldajaid. 1992. aastal tegevust alustanud ettevõte põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 25 aastaga rajanud rohkem kui 1200 jalgpalliväljakut Skandinaavias, Suurbritannias ja Kesk-Euroopas. ASIE paigaldab ligi miljon ruutmeetrit kunstmuru aastas, eesmärk on jõuda 4,5 miljoni ruutmeetrini. Ettevõte pakub teadaolevalt ainsana Euroopas kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel ning on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020.