Kui oled kunagi mõelnud, kas vihmaussil on silmad või hambad, kuidas ta oma toitu närib, mis juhtub, kui vihmauss pooleks lõigata, kas nad surevad kompostris või kui kaua vihmaussid elavad, siis palun loe edasi, see postitus on sulle!

Kas vihmaussil on silmad?

Vastupidiselt multifilmides kujutatud ussikestele ei ole päris vihmaussidel silmi ja nad ei näe. Sellegipoolest on nad valguse suhtes tundlikud, eriti tundlik on nende esiots. Kui vihmauss mullast valguse kätte tuua, hakkab ta kiiresti vingerdama ja püüab valguse eest põgeneda.

Vihmaussi nahal olevad meelerakud on punasele valgusele vähem tundlikud kui tavalisele päevavalgusele. Kui sa tahad vihmaussi lähemalt uurida, siis pane lambi ümber punast tsellofaanpaberit.

Kas vihmaussil on hambad?

Ei. Vihmaussi suu ja neel on väga lihaselised, kuid hambaid tal pole.

Kuidas vihmauss toitu närib?

Kuna vihmaussidel pole hambaid, on neil vähe võimalusi toidu peenestamiseks. Nad saavad süüa vaid sellist toitu, mis on piisavalt väike, et see neile suhu mahuks. Tavaliselt aitab niiskus või bakterite tegevus vihmausside jaoks toitu pehmemaks muuta, nii et ussid seda süüa saaksid. Bakterid, algloomad ja seened aitavad toitu lagundada. Vihmaussidel on ka lihasmagu, mis toimib sarnaselt lindude omale. Liiva- ja kiviterakesed on lihasmaos ning lihaste kokkutõmmete mõjul surutakse neid osakesi koos toiduga üksteise vastu, see mass seguneb vedelikuga ning nii peenestatakse toit väikesteks osakesteks.

Kui vihmauss pooleks lõigata, kas mõlemad pooled kasvavad tagasi?

Vihmaussidel on tähelepanuväärne võime uuendada puuduvaid või vigastatud kehaosi, kuid see võime on siiski piiratud. Sõltuvalt sellest, kust vihmauss on pooleks läinud, suudab tagumine osa uue saba kasvatada. Kahjuks saba uut pead ei suuda tagasi kasvatada.

Kas vihmaussid surevad kompostris?

Jah, vihmaussid surevad kahtlemata igas koduses kompostris, kuid kui su komposter on õigesti hooldatud, siis sa suure tõenäosusega surnud ussikesi ei näe. Surnud vihmaussid lagunevad kiiresti ning teised söövad nad ära.

Kui sa siiski märkad, et su kompostris sureb hulgaliselt vihmausse, siis peaksid sa sellele põhjuse leidma ja selle ära parandama. Kompostris võib olla liiga kõrge temperatuur, oled ussidele andnud liiga soolast või happelist toitu või on keskkond usside jaoks liiga kuiv. Igal juhul pead sa põhjuse leidma ja selle likvideerima.

Kui kaua vihmaussid elavad?

Enamik vihmausse sünnib ja sureb samal aastal. Seda eriti looduses, kus ussidel tuleb toime tulla kuivuse, liiga palava või külma ilmaga, toidunappusega või vaenlastega. Kodustes tingimustes on aga nt Eisenia Fetida elanud neli ja pool aastat ning Lumbricus Terrestris isegi kauem. 

Tekst on tõlgitud ja refereeritud raamatust "Worms Eat My Garbage" (Mary Appelhof 1997).