Loodusemees Marek Vahula pidas möödunud nädalavahetusel kirjanduslikku tähtpäeva. Aasta eest lõppes mahuka kogumiku „Mareku lood” kirjapanek. Kokku sai pajatuste arvuks 1635.

„Igas loos on sees mõni leitud tarkusetera,“ selgitas Marek Vahula Bioneerile. „Lugusid on igalt poolt, alates Ungarist ja lõpetades Eestimaa nurkadega. Enim, ca 400 on lugusid Lahemaa Rahvuspargist,“ lisab Marek.

Mahuka kirjatöö põhjal on Marek Vahulal plaanis kolm projekti: ajakirjandus-, raamatu- ja teleprojekt.  Teleprojekti raames loodab Marek Vahula viia ellu „Loodusemängu” saatesarja. Sellise lugude arvuga saaks teha 109 saadet.


Marek Vahula on tuntud giidi - ja kodulookonkursside läbiviijana.  Mareku algatatud üritused toimuvad igal aastal kusagil Eestimaa erinevas paigas. Selgitatakse välja parimad koduloorääkijad ja kutselised giidid.

Giidikonkursi korraldamise mõte sai alguse 2006. aasta kevadel, esimene võistlus sai teoks 2008. aasta aprilli lõpus, seda nime all „Viru Raba Rääkijad”.

Konkursid on muutunud regulaarseteks, toimudes vahetult enne turismihooaja algust. Iga konkurss koosneb kahest osast: eeltöö ja lõppvooru etteaste. Mõlema puhul hinnatakse kümne hindamiskriteeriumi põhjal, mis on välja töötatud MTÜ Järvamaa Giidid poolt. Eeltööde punktide põhjal pääsevad parimad osalejad lõppvooru, kus antakse mingi kindel aeg ja teemad, millest peab rääkima.

Eelvooru ja lõppvooru punktid liidetakse kokku ja nii selguvadki parimad. Kõik giidikonkursid on olnud auhindadega. Kõiki kuut konkurssi on toetanud auhindadega reisifirma Estravel. Tavaks on saanud ka auhinnad Rakvere Teatrilt ja MTÜ-lt Loodusring.

Kolm esimest konkurssi said teoks Marek Vahula ainukorraldamisel. Sealt edasi on igal Konkursil olnud uus korraldusmeeskond.

Teoks saanud giidikonkursid:

2008 „Viru raba rääkijad”

2009 „Sagadi mõisa rääkijad”

2010 „Käsmurääkija” (kevadel) ja „Paide pajataja” (sügisel)

2011 „Türi kõneleja”

2012 „Pajatusi paekivist”

Tulemas on:

2013 „Tartu rääkijate pidu”

2014 „Olustvere mõisa jutud”

2015 „Vihula süda”

2016 „Loomaaias”


Loe loodusemees Marek Vahula lugusid Bioneerist!

Saa Marekiga tuttavaks!