Sotsiaaldemokraadist Riigikogu liige Barbi Pilvre algatas täna taas loomakaitse- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu, et keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgil. Karusloomade eest seisev MTÜ Loomus tervitab algatust ning kutsub inimesi 24. novembril toimuvale rongkäigule loomade heaks.

Riigikogus esitati eelnõu loomakaitse- ja looduskaitseseaduse muutmiseks, mille eesmärgiks on keelata loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil, samuti nende aretamine ja paljundamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. Kui eelnõu vastu võetakse lõpetavad karusloomafarmid Eestis tegevuse alates 2024. aasta 1. jaanuarist.

Parlamendile vastavat eelnõu konsulteerinud MTÜ Loomus on Riigikogule tänulik aastatepikkuse töö eest. “Loomaõiguslased on karusloomakasvanduste sulgemise nimel töötanud Eestis juba pikalt. Suurim võit oli farmide keelustamise eelnõu jõudmine Riigikogu suurde saali 2017. aasta kevadel. Kuna toona eelnõu parlamendis läbi ei läinud, siis loodame väga, et uuel algatusel on rohkem edu ja karusloomafarmid lõpetavad oma tegevuse peatselt Eestiski,” ütles MTÜ Loomus juhataja Kadri Taperson.

Loomuse 2014. aastal algatatud karusloomafarmide keelustamist pooldavale manifestile on alla kirjutanud suurimad Eesti loomakaitseorganisatsioonid nagu Eesti Loomakaitse Selts ja Varjupaikade MTÜ ning lisaks neile üle 60 vabaühenduse ja ettevõtte erinevatest valdkondadest.

Karusloomafarmide keelustamise vajadusele juhib tähelepanu 24. novembril nii Eestis, Lätis ja kui ka Rootsis toimuv rongkäik loomade heaks. Rongkäigu eesmärk on pöörata üheskoos seadusandjate tähelepanu ühiskonna kaasaegsetele väärtustele ja toetada positiivseid muudatusi loomakaitses, sealhulgas karusloomafarmide keelustamist.

Karusloomakasvandused on keelustatud Suurbritannias, Belgias, Austrias, Hollandis, Tšehhis, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias, Brasiilias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. Itaalias ja Šveitsis on karusloomakasvandustes loomade heaolu nõuded nii rangelt sätestatud, et karusloomakasvandusi seal enam ei eksisteeri. Viimati võttis keelu vastu ka Norra, kus ei ole karusloomafarme enam alates aastast 2025. Täna esitatakse karusloomafarmide keelustamise eelnõu ka Iirimaa parlamendile.

MTÜ Loomus kutsub ühinema rongkäiguga loomade heaks ja võtma endaga ühes pereliikmeid, sõpru, töö- ja koolikaaslasi. Kogunemine toimub 24. novembril kell 12 Viru väravate juures ja liigutakse läbi Vanalinna Riigikogu ette.  


Rongkäigu info Facebookis.