Tõmbamaks tähelepanu merereostusele, püstitasid Saaremaa noored Leisi alevikku 2013. aasta 31. mail skulptuuri, mis oli valmistatud rannast korjatud prügist. Prügi oli randa jõudnud tuule ja mere kaasabil. Bioneeri toimetajad Katrin ja Janek Jõgisaar külastasid Leisit Tuulepäeva rattaretke raames 20. juunil. Leisi keskväljakul seisvat minituulikut ja prügiskulptuuri uurides saadi juhuse tahtel jutule kohalikus koolis projektidega tegeleva Lilian Västeriga, kes rääkis bioneeridele prügiprojektist lähemalt.

Leisi. Tuulepäeva rattaretk.
FOTO: Minituulik Leisis. Pildistas Janek Jõgisaar, www.Bioneer.ee.

„Euroopa Noorte poolt rahastatud algatuse mõte oli juhtida kooliõpilaste ning Leisi keskväljakut külastavate inimeste tähelepanu sellele, et prügi koht ei ole looduses. Meie viskame prügi maha, tuul viib selle merre. Tagasi kaldale satub vaid väike osa prügist,“ selgitas Lilian Väster.

Mereaetute merereostuse projekt
FOTO: Tuule ja mere poolt toodud prügi kogumine.
Pildistas noortegrupp MEREAETUD.

Leisi noored, kes kutsusid end isekeskis mereaetuteks, kogusid skulptuuris sisalduva haakriku (nii kutsuvad saarlased mere ja tuule poolt kaldale uhutud kraami) kokku 2012. aasta 23. ja 24. oktoobril Põhja-Saaremaa rannaalalt. Prügikogumise matkal läbiti teekond Tuhkanast kuni Mustjala pangani.

„Saaremaa põhjarannik on suplejatele küllaltki atraktiivne ning seetõttu on ka metsaalused plasti ja paberiga „kaunistatud“. Mõistagi on jäi see kohe silma ja algul püüdsime agaralt kõike omale kotti toppida. Peagi pidime tõdema, et nii me kaugele ei jõua. Prügikotid said kiirelt täis ja neid tuli tihti teeradade äärde vedada, et hiljem kokku koguda. Edaspidi keskendusime pigem rannikualale ja metsa alt korjasime üles vaid silmatorkavama prahi,“ kirjutasid tüdrukud Euroopa Noorte blogis pärast matka.

Mereaetute merereostuse projekt
FOTO: Noored skulptuuri ehitamas. Pildistas noortegrupp MEREAETUD.

Merest oli kaldale uhutud vägagi kummalisi esemeid. Kõiki ei jõudnud noored äragi nimetada. Kõige rohkem oli kahtlemata pudeleid ning erinevas värvis ja lagunemisastmes kilesid. Kokku saadi veel küllaltki mitmekesine hügieenitarvete komplekt ja puudu ei jäänud rõivaesemetest ning jalanõudest.

Mereaetute merereostuse projekt
FOTO: Merest leiab üksikuid jalanõusid. Pildistas noortegrupp MEREAETUD.

 

"Meie jaoks ongi oluline, et saame olla eeskujuks ja anda ka teistele motivatsiooni teemale pühenduda. Meri mõjutab meie kõigi elusid, toiduvõrgustikus on kõigi vee-elukate sidemed väga lähedased. Kogu see saaste satub läbi tarbimise lõpuks inimese organismi. Kuidas see siis ei ole meie probleem?“ tõstatas projekti eestvedaja Ann Saks küsimuse.

 

Mereaetute grupp otsustasid oma ettevõtmisest teha ka video. Selleks kutsuti end juhendama Villu Vares ja Dave Rooso, kes on videote ja fotograafia alal asjatundjad. Noori aitas ka Leisi keskkooli infojuht Silvar Mehik. "Selleks, et ka teised noored asja vastu huvi tunneksid, võeti abiks lühifilm, kuhu sai põimitud tubli annus huumorit, liialdamist ja kunstlikku lähenemist. Nii et kõik, kes on seda vaadanud, peaksid probleemi mõistma," põhjendas Ann Saks noorte tegemisi.

Mereaetute merereostuse projekt
FOTO: Noortegrupp filmi tegemas. Pildistas noortegrupp MEREAETUD.

Euroopa Ühenduse programmi Euroopa Noored poolt rahastatud projekt „Merereostus“, mida toetasid ka Leisi vald ja Leisi keskkool, on tänaseks päevaks lõppenud.

 

Tunne teisigi tuuleteemalisi saarlaste ja muhulaste murdesõnu!

  • Ili – tuulehoog (Kihelkonna)

  • Keerandus – tuulispask (Kihelkonna)

  • Lehk – tuulehoog (Mustjala)

  • Mereaju – mere ja tuule aetud kraam mererannas (Mustjala)

  • Mõala – pärituult (Kihelkonna)

  • Nirejas – tasane tuul (Kihelkonna)

  • Nohkama – tuult tõstma (Kihelkonna)

  • Plankvaga – tuuletu meri (Muhumaa)

  • Ruhti – tuult purjedesse andma (Mustjala)

  • Tuulelaev – pilv (Muhumaa)

  • Tuulemeelne – kergemeelne (Kihelkonna)

  • Vint – tuul (Kihelkonna)

27. juunil teisaldati prügiskulptuur Kudjape Ümberlaadimisjaama: Leisis skulptuuri enam näha ei saa. Finišisini jõudnud "Mereaetute" tuumikgruppi kuulusid Ann Saks, Iti-Jantra Metsamaa, Diana Rist, Rutt Metsamaa ja nende nõustaja Ene Metsamaa.