Metsakogusse registreerus järgmise kümnendi metsanduse arengukava koostamiseks ligi 200 huvilist. Reedel, 15. märtsi hommikul valitakse neist avaliku loosiga välja 50 inimest, kes esmakordselt kogunevad metsanduse probleemidele lahendusi otsima juba märtsi lõpus.

„Meil on hea meel, et metsakogusse kandideerimine osutus niivõrd populaarseks, et ühele kohale kandideeris ligi neli inimest. Et nii palju inimesi on valmis oma kaks nädalavahetust metsanduse käekäigu suunamisele pühendama, näitab selgesti, kuivõrd ainuõige samm oli pakkuda niivõrd laiapõhjalist kaasa rääkimise võimalust arengukava koostamisel,“ rõõmustas Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp. „Ligi 200-st kandideerinud inimestest valitakse reede hommikul loosiga need 50, kellest moodustatakse metsanduse probleemidele lahenduste leidmiseks rahvakogu-laadne metsakogu.“

Valikust jäävad välja juba juhtkogus osalevad inimesed ja otseselt protsessi kaasatud huvirühmade liikmed. Püüeldakse territoriaalse, soolise, vanuselise ja sotsiaalse tasakaalu poole.

Metsakogu loosimine toimub Keskkonnaministeeriumis avaliku üritusena reede hommikul algusega kell 9.00. Vaatlema võivad tulla kõik soovijad. Metsakogu liikmete nimed avalikustatakse järgmise nädala alguses, kui loosiga väljavalitud inimesed on Keskkonnaministeeriumile kinnitanud oma osalemise.

Metsakogu liikmed kogunevad 2019. aasta kevadel kahel nädalavahetusel – 30.-31. märtsil ja 6.-7. aprillil. Arutelude tulemusel vormistatakse ettepanekud metsanduses olevate probleemide lahendamiseks. Metsakogu valitud esindajad osalevad ettepanekutega maikuus toimuvatel huvirühmade aruteludel. Huvirühmade aruteludest tulnud ettepanekud esitatakse metsanduse järgmise kümnendi arengukava  koostavale juhtkogule, kes arvestab nendega metsa arengustsenaariumi valiku tegemisel. Lõpliku arengustsenaariumi ja arengukava tervikteksti esitab keskkonnaministrile huvirühmade ning riigi- ja uurimisasutuste esindajatest koosnev juhtkogu.

Valitud arengustsenaariumi ja samuti selle põhjal juhtkogus kokkulepitud metsanduse arengukava tervikteksti esitab Keskkonnaministeerium 2020. aasta kevadeks Vabariigi Valitsusele, kes edastab selle Riigikogule kinnitamiseks.