„Presidendi lossi ees teen ma tõesti esimest korda süüa,“ tõdes elaval tulel ja õues söögivalmistamist propageeriv toiduterapeut Hele-Mai Alamaa jaanuarikuu külmal hommikul Kadrioru pargis läätsesuppi keetes.

  • Toit ja aiandus
  • 18. jaanuar 2023
  • Foto: Hele - Mai Alamaa Kadrioru lossi ees suppi valmistamas / Sandra Süsi

Hele-Mai sõnul on üks tema uue aasta lubadustest olla veelgi rohkem aega õues ja võtta värskes õhust maksimum. „Rohkem metsa, rohkem uisutama, suusatama, matkama, kanuuga sõitma, ujuma, uitama, tantsima. Rohkem saarte külastusi, rohkem öid lageda taeva all, virmalisi, päikest, tuult ja paduvihma,“ kirjeldab Hele-Mai Mai ja lisab, et presidendi lossi ette saigi tuldud, et anda inspiratsiooni ja ka teisi inimesi õue meelitada.
 
Kultuuriministeerium kutsub käesoleval aastal Eesti inimesi rohkem ja regulaarselt liikuma. Maailma tervishoiu organisatsiooni kohaselt võiks täiskasvanud inimene liikuda mõõdukas tempos vähemalt 150-300 minutit nädalas, lapsed ja noored vähemalt 60 minutit iga päev.

„Ja kus oleks veel mõnusam liikuda kui õues,“ kinnitab möödunud aastal Luua Metsanduskoolis matkajuhiks õppinud Hele-Mai. „Usun, et looduse positiivset mõju meie füüsilisele ja vaimsele tervisele on kogenud kõik, kes metsas käinud, samuti on looduses viibimise kasulikkust tõestanud mitmed uuringud.“

Õue minek takerdub tihti vabanduste taha. Kord on süüdi väsimus ja kiire töötempo, siis hall ja tusane ilm. Hele-Mai sõnul pole halb ilm teda kunagi koduseinte vahel hoidnud.
 
„Tavamõistes hea ilm ei olegi mulle meelt mööda, sest siis tunnen teatud kohustust õue minna. Kehv ilm ei tee mul mitte kunagi tuju halvaks, vaid esitab heas mõttes väljakutseid. Sellepärast ei vaata ma kunagi ilmateadet, kui metsa lähen, sest nii pea, kui ma linnapiiri ületan, läheb olemine alati mõnusaks,“ kinnitab Hele-Mai.
 
Küll aga omab Hele-Mai sõnul metsa minnes tähtsust riietus, mis võiks pakkuda kaitset vihma ja külma eest. „Ja ka metsa minnes võiks hea välja näha. Mul on looduse ja metsa vastu nii suur austus – kõik, mida seal näen ja kogen on nii ilus, et ma pole nõus minema matkarajale katkiste või kulunud dressidega.“
 
Vabakutselisena tunneb Hele-Mai rõõmu sellest, et saab looduses ringi kolada ka argipäeviti, kui teised tööl on, sest just siis on avalikult kasutatavad lõkkeplatsid enamjaolt tühjad. Juuri pole ta enda sõnul maa sisse ajanud ja vastavalt Fred Jüssi sõnadele käib ta ikka ja jälle samu radu, et avastada midagi uut. „Kui olen leidnud koha, kus kasvavad kuldsed käokingad, pean ma igal aastal kontrollimas käima, kas need ikka õitsevad,“ naerab Hele-Mai.  
 
Kadrioru lossi ette palus Hele-Maid süüa tegema matkavarustuse tootja Fjällräven, kes uuris tallinlastelt muuhulgas ka seda, kui tihti ja regulaarselt nad õues liiguvad. Tallinna vanalinnas ja Kadrioru pargis läbi viidud pistelise küsitluse kohaselt Eesti inimestel liikumisega suuri probleeme pole. Liigutakse vähemalt tund aega päevas ja eelistatult õues.