Eelmise sajandi lõpus alguse saanud muinastulede öö traditsioon on iga aastaga üha rahvarohkemaks muutunud. Augustikuu viimase laupäeva õhtul, päikseloojangu ajal, süüdatakse Eestis ja ka naabermaades tuhandeid lõkkeid ning mere ääres viibib ühel ajal ligi sada tuhat inimest.

Tuntakse ühtsustunnet ja seda, et oleme endiselt mererahvas. Samas on kauni traditsiooni levikuga tekkinud uus probleem - mitte alati ei jää mererand sama puhtaks kui enne muinastulede ööd. Seetõttu oleks praegu paslik meenutada, kuidas teha lõket nii, et rand, meri ja ka kogu ümbritsev loodus oleks järgmisel hommikul endine.

Kuidas siis lõket teha?

• Kasuta lõkkematerjalina vaid puitu. Lõkkes ei ei tohi põletada prahti, näiteks pakendeid, kilet, taarat või muud plastmassi.

• Ära lase lendu taevalaternaid, õhupalle ega ilutulestikku. Need jäävad maapinnale kukkudes reeglina koristamata, kujutades sellega pikka aega ohtu loomadele ja lindudele.

• Võimalusel kasuta varem rajatud lõkkeplatse, näiteks RMK poolt looduid. Ka nendes kohtades tuleb plats jääda eelmise hommikuga sarnasesse olukorda.

• Eelista lõkketegemist küünalde ja tõrvikute süütamisele. Kui tarvitad küünlaid või tõrvikuid, kanna hoolt, et kõik alles jäänud osad saaksid kokku kogutud (alumiinium, metalltükid, vitsad jm) ja kaasa võetud.

• Kogu oma tekitatud prahi võtame peale üritust kaasa. Randades, va ametlikud ujumisrannad, ei toimu korraldatud jäätmevedu. Kui prügikasti ei näe, tuleb kogu enda poolt tekitatud prügi kaasa võtta ja viia see selleks ettenähtud kohta.

• Ära sõida autoga vee piirile, lõkkepuid saab ka kaugemalt kanda.

• Lahkudes ole veendunud, et lõke on kustunud. Liivale lõket tehes tuleb lõkkekoht puhastada  ka kustunud tukkidest ja tuhahunnikust.

Andineeme rand. Sõitme küla. Prügi rannas

Lugege teema kohta lisa:

Bioneer.ee varasemad artiklid lõkketegemisest:

Tuleranda MTÜ projekti “Soome lahe aasta keskkonnaprogramm Muinastulede ööl” toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Tuleranda MTÜ kannab hoolt Muinastulede öö veebilehe eest ja tuletab osalejatele meelde Läänemere hoidmise vajalikkust.