Keskkonnaportaal ecologismo.com on kirja pannud olulisi nippe, kuidas ka suvisel ja puhkuste perioodil võimalikult loodus- ja ressursisäästlikult ära elada ning ehk ka midagi looduse heaks ära teha. Bioneer.ee toob nimetatud ideed lugejateni ja lisab ka omalt poolt paar mõtet mõnusaks ja säästlikuks äraolemiseks.

Suvi on aeg, kui päikselistest ilmadest ja puhkusest innustatuna muutume aktiivsemateks ning energilisemateks. Samuti on just suvisel perioodil rohkem aega ning võimalusi looduses viibimiseks – võtame sageli just siis aasta pikima puhkuse, et linnast põgeneda ja metsa või mere äärde puhtaste õhku nautima ja päikse kätte peesitama minna.

Sellest tulenevalt on suvi ka aeg, kui ärkab enam talveunest tavainimese keskkonnateadlikkus. Seda enam, et juba võime näha mõningaid kliimamuutuse mõjusid oma puhkusepaikades või looduslikel aladel üldiselt. Seepärast tulekski kasuks järgida mõningaid nõuandeid, mis aitavad suveperioodil keskkonda teadlikumalt ning säästlikumalt suhtuda.

1. Söö puu- ja aedvilju, aga säästa vett!

Suvi kui valmivad kõiksugu isuäratavad puu ja köögiviljad on parim aeg ohtralt värskeid hõrgutisi süüa ning ennast sellega vitamiine täis laadida. Parim variant selleks on loomulikult oma põllulapil või peenramaal kasvatatud viljade igapäevasesse menüüsse kirjutamine. Kodused saadused on maitsvamad ja tervislikumad kui poekaup, aga odavamad kui mahepõllumajanduse pakutav.

Kui sul on oma aed või peenramaa, on soovitatav taimi kasta varahommikul või õhtul, kui temperatuur on langenud. Sel viisil väldid liigset aurustumist. Ideaalne variant oleks ajal taimede kastmiseks vajalik vesi kokku koguda vihmastel päevadel.

Kui puu- või muid vilju pesta, tuleks vältida nende loputamist voolava kraani all – et saadused ilusti puhtaks saada kulub liiga palju vett. Selle asemel võiks kasutada mõnda veega täidetud anumat, kus vilju vajadusel esmalt leotada ning seejärel puhtaks hõõruda ja loputada. Sel viisil võid kokku hoidaisegi  ligi 10 liitrit vett päevas.

2. Jahuta ennast meres, aga mitte vannis!

Kuumad ja lämbed suveilmad on saamas tüüpiliseks ka meil. Kel vähegi võimalik otsib jahutust kõrvetava päikese eest suplusest järves, meres või isegi basseinis. Linna- ja tööinimeste jaoks, kel aega vee äärde sõita ei ole, on parim variant külm dušš, mida tasub kindlasti eelistada jahedale vannile. Duši all käiguga vannis ligunemise asemel võid kokku hoida kuni 60 liitrit vett päevas.

3. Eelista ventilaatorit konditsioneerile!

Tõmba ette aknakatted või rulood, nii väldid märkimisväärsel määral tubade kuumenemist päikeseenergia mõjul ning pead kulutama vähem õhu jahutamiseks konditsioneeri või ventilaatorite abil. Sel viisil hoiad kokku nii energiat kui ka raha.

Kui temperatuur toas tundub siiski liigne olevat, tasub kasutada pigem ventilaatorit kui konditsioneeri. Kui sinu elu- või töökohas on konditsioneer sisse ehitatud, tuleks teha kindlaks, et termostaat on sätitud näiteks 20ºC peale ning seda mitte vähendama. Iga kraadiga, mida konditsioneeri abil siseruumi õhutemperatuurist üritad maha võtta, võid tõsta elektrienergia kulu ligi 8%.

Eelnevad nõuanded aitavad kõik kaitsta keskkonda ning säästlikult käituda, kui oled suveperioodil kodus või suvemajas. Kui lähed aga puhkusele või nädalalõpuks loodusesse tuleks meeles pidada järgmisi nõuandeid:

4. Matka targalt!

Kui liigud looduskaitsealadel, austa ja järgi alati viitasid ning juhendeid. See on oluline nii sinu enda turvalisuse kui ka ökosüsteemi säilimise huvides.

Kui matkad jalgsi või rattaga, tee seda märgistatud radadel – nii võid kindel olla, et ei kahjusta taimi, ega häiri paiga elustikku.

5. Ära unusta enda järelt koristamast!

Ära jäta mitte kunagi endast jäätmeid maha. Seda eriti juhul kui lähed matkale või ekskusrioonile loodusesse. Kanna endaga sel juhul alati kaasas kilekotti, kuhu tekkinud pürgi sisse panna, ning võta see endaga kaasa ja vii ettenähtud konteinerisse.

6. Keskendu tuleohutusele!

Kui suitsetad või kannad endaga kaasas tikke, ära jäta neid kunagi endast maha ega kustuta või viska hõõguvat koni kuskil looduslikus paigas. Suveperioodil, eriti pikalt kestnud kuumade ilmade foonil on tuleoht kõrgenenud, mistõttu tuleb lla eriti hoolikas.

Sama põhimõte on ka lõkete tegemisel. Lõkkeid võib teha ainult selleks ette nähtud kohtades välja arvatud ajal, mil on välja kuulutatud kõrgenenud tuleoht. Lõke ei tohiks olla lähedal puudele või muule taimestikule, mis võiks süttida. Samuti peab see olema kindlalt piiritltud ja tõkestatud, et tuli ei saaks levida ka näiteks mööd akuiva pinnast.

Lõke tuleks kindlalt kustutada vähemalt tund aega enne platsilt lahkumist ning kindlasti ka siis veenduda, et tuli on täielikult kustunud.

7. Puhkusereisil ostle targalt!

Kui veedad oma suvepuhkuse hoopis välismaal, ehk isegi mõnes eksootilises paigas, pan ehoolega tähele milliseid meeneid endaga sealt kaasa tood. Tuleks vältida troopilistest puitudest, elevandiluust, kilpkonna kilbist, nahkadest ja muudest elusolenditest pärinevatest materjalidest tehtud esemete soetamist. Paljud nendest liikidest, keda turistidele nii meelepäraste suveniiride tooraineks kasutatakse, on väljasuremise äärel, mistõttu ei tohiks nende tapmist teenimise eesmärgil mingil moel soodustada.

Allikas: ecologismo.com


Artikkel valmis MTÜ Ökomeedia ja Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuse koostöös