Ohtlikud ained on meie kodudes üldlevinud: enamik esemeid ja tooteid, mida me kodumajapidamises iga päev kasutame, on oma omadused saanud teatavate sünteetiliste ainete sisalduse ja lisamise tõttu. Kosmeetikatooted säilivad kauem tänu säilitusainetele, plastist toidupakendite pehmuse ja sileduse tagavad plastifikaatorid ning elutoa kardinad ei sütti tänu leegiaeglustitele. Kahjuks on mõned neist ainetest ohtlikud ja kahjulikud meie tervisele ning keskkonnale.

Valminud on eestikeelne juhend, mis annab samm-sammult juhiseid, kuidas vabaneda ohtlikest ainetest oma kodus, viies teid toast tuppa läbi kogu majapidamise. Juhend annab teavet selle kohta, mida otsida, eemaldada või asendada, et vältida ohtlikke aineid kodu erinevates ruumides.

See sisaldab kontrollnimekirju, mida saate täita ja korrata seda mõne aja (nt 6 kuu) pärast, et näha tehtud muudatuste edukust ja lahendamata probleeme. Samuti leiad juhendist kasulikke retsepte ohutute puhastusvahendite valmistamiseks ning soovitusi, kuidas ohtlike ainete kontsentratsiooni kerge vaevaga vähendada.

Me puutume kahjulike ainetega kokku iga päev, nädalast nädalasse, kuust kuusse ja aastast aastasse. See ei tähenda, et me kõik tingimata haigeks jääksime. Liites aga kokku kõik kokkupuuted ohtlikke aineid sisaldavate materjalidega saame märkimisväärse summaarse kokkupuuteaja.

Arvatakse, et paljud neist ainetest põhjustavad vähki, allergiaid, viljakusprobleeme ning arenguhäireid imikutel ja lastel. Mõned ained, mille molekulaarstruktuur on hormoonidega nii sarnane, et meie keha võib neid valesti tõlgendada, võivad meie hormoonsüsteemi tasakaalust välja viia juba väga väikestes kogustes (nn hormoon- ehk endokriinsüsteemi kahjustavad ained).

Teaduslike uuringute puudumise ja uute kemikaalide pideva väljatöötamise tõttu on riikide ja ELi seadusandlus kodanike kaitsmisel kahjulike ainetega kokkupuute eest praegu ajast maha jäänud. Seetõttu peame kodanike ja tarbijatena tegutsema meie ise! Peame nii palju kui võimalik vähendama potentsiaalselt ohtlike toodete ja materjalide kasutamist ning kokkupuudet nendega. Samuti peame andma märku, et soovime süsteemi muutmist ja mürkidevabu lahendusi.

Esimene samm on teadlikuks saamine ja vabanemine ohtlikest ainetest meie kodudes. See juhend näitab, kuidas seda teha, viies teid toast tuppa läbi kogu majapidamise!