Inimeste opereerimiseks mõeldud kirurgilisi lahendusi kasutati Uus-Meremaal kolju kõrvalekalletega sündinud linnupoja aitamiseks.

Uus-Meremaa loomaarstid tegid esmakordselt maailmas ajuoperatsiooni linnupojale. Ajuoperatsioon viidi läbi, kuna tegemist on kriitiliselt ohustatud Uus-Meremaa linnuliigiga. Selle abil loodetakse et tõsta ohustatud kakkpapagoi populatsiooni.

Kakkpapagoisid (Kakapo) on praegu järel vaid 147 täiskasvanud isendit. Selle tõttu tehakse Uus-Meremaal kaitsealaseid jõupingutusi, et suurendada populatsiooni. Uus-Meremaal on väljasurnud ja ohustatud liike rohkem kui üheski teises riigis.

Kakkpapagoid olid Uus-Meremaal ühed arvukuselt tavalisemad linnud enne, kui nad kütiti väljasuremise äärele, hukkusid kasutusele võetud pestitsiidide tõttu ning kaotasid oma pesitsuspaigad farmide rajamiseks maha võetud metsade tõttu.

Kakkpapagoid on kõige suuremad ja raskemad papagoid maailmas. Nad on lennuvõimetud linnud, kelle kehakaal võib ulatuda isegi 4 kiloni. Papagoid on lindude seas suhteliselt harva esineva pika elueaga, on teada, et kakapo on elanud isegi 95 aastaseks. Enamasti elavad nad siiski umbes 60 aasta vanuseks.

Veterinaarid on astunud ekstreemseid samme, et päästa 56-päevane Espy-1B nimeline tibu, kes sündis eluohtliku kolju kõrvalekaldega.

Inimestel ja suurematel imetajatel kasutatavad kirurgilised tehnikad kohandati vastavalt ning kokku kutsuti spetsiaalne kirurgide meeskond, et proovida päästa noore linnu elu.

Wildbase nimelise haigla direktor professor Brett Gartell ütles, et operatsioon teostati maailmas esmakordselt ning kunagi varem ei ole seda proovitud teha lindude meditsiinis.

"Linnupoja koljuplaadid ei olnud täielikult sulandunud ja osa sellest oli ikka veel avatud", ütles Gatrell. See tähendab, et osa linnupoja ajust oli koljust väljaspool.
“See võib kriitiliselt ohustatud linnule olla eluohtlik, mistõttu oli vaja midagi ette võtta.”

Auclandi ja Wellingtoni loomaaiad ning Dunedini metsloomade haiglad planeerisid operatsiooni. Uus-Meremaa riiklik lennufirma transportis linnupoja tasuta.

„See on riskantne operatsioon, mille tavalisemad komplikatsioonid inimestel on püsiv ajukahjustus, tserebrospinaalvedeliku jätkuv lekkimine ja meningiidi tekkimise võimalus,” ütles Gatrell, kes lisaks kirjeldas operatsiooni “intensiivsena”.

Nädal peale operatsiooni hinnati see meeskonna poolt edukaks ning Espy-1B on nüüd piisavalt taastunud, et naasta tagasi Dunedini Metsloomade Haiglasse Lõunasaarel, kus ta loodetavasti kosub ja lõpuks järglasi saab.

Espy on üks 76st kriitiliselt ohustatud liigi kakkpapagoi tibudest, kes koorus sel aastal aset leidnud rekordilise sigimisperioodi jooksul. Nädal peale arvukast koorumisest rõõmsalt teatamisest, on mitmed tibud siiski surnud.