Rändlinnud on juba tasapisi meile saabuma hakanud ning nagu juba traditsiooniks saanud, siis korraldab Eesti Ornitoloogiaühing märtsikuu viimasel pühapäeval linnade linnuvaatluspäeva. Tänavune linnade linnuvaatlus toimub 25. märtsil.

Linnades leiduvale linnurikkusele ja alanud rändlindude saabumisele tähelepanu juhtiv üritus on oma kandepinda järjekindlalt laiendanud. Möödunud aastal laekusid vaatlustulemused juba 24 Eestimaa linnast ning osavõtjaid oli üle 110. Mullu kohati kõigi linnade peale kokku koguni 111 erinevat linnuliiki.

Linnade linnuvaatluse stardipauk antakse 25. märtsi varahommikul kell 5.00. Varasest kellaajast ei tasu end siiski lasta heidutada, sest arvesse lähevad kõik linnas tehtud linnuvaatlused, mis on tehtud kuni kella 13.00-ni. Seega peaks retkeks piisavalt aega olema ka hilisemal ärkajal.

Üritusest osavõtmiseks ei pea linnuretkel viibima kogu aja ning tundma ei pea kaugeltki kõiki meil esinevaid linnuliike. Peamine on vaid see, et leitakse kasvõi tunnikenegi aega linnades olevat linnurikkust imetleda ning seejuures pannakse kirja ikka vaid need linnuliigid, kelle äratundmises täiesti kindlad oldi.

Pühapäeva õhtuks koostatakse kokkuvõtted ja selgitatakse välja järjekordne kõige pikima liigiloendiga Eestimaa linn.

Linnade linnuvaatlus 2018 osalemise reeglid:

Võistluse aeg: 5.00-13.00

Võistluse koht: enda poolt vabalt valitud linn.

Võistlusalaks on vabalt valitud linn Eesti Vabariigis. NB! Linna piiridel tuleb arvestada haldusüksuse sisese linnapiiridega. Näiteks: Rallialaks võib olla Haapsalu linnas üksnes linnasisene linn Haapsalu oma administratiivpiiridega. Sama kehtib ka kõigi teiste linnade kohta.

Osalemiseks tuleb moodustada 2-5 liikmeline võistkond. Liik läheb kirja, kui seda näeb või kuuleb üle 50% võistkonna liikmetest (2-st 2, 3-st 2, 4-st 3 jne)

Linnade linnuvaatlusel võib osaleda nii ökoretkena (jalgsi, jalgrattaga) kui mootorsõidukit kasutades.

Arvesse lähevad üksnes need linnuliigid, keda nähti linna administratiivpiiridest lahkumata. NB! Kirja pandud linnud ise võivad olla ka linnast kilomeetreid eemal.

Elektrooniliste peibutusvahendite kasutamine on keelatud. Isetehtud häälitsused (nt. vilistamine) on lubatud.

Linnade linnuvaatluspäeva tulemused tuleb edastada juba pühapäeva, 25. märtsi pärastlõunaks – hiljemalt kella 16.00ks. Tulemused palume edastada e-postiga: tarvo.valker@eoy.ee . Tulemustes tuleb ära märkida osalejate nimed, vaatlusalaks olnud linna nimi ning vastavalt ülal toodud reeglitele vaadeldud linnuliikide loend. Samuti palume ära märkida, kas linnuvaatlus toimus ökoretkena või kasutati võistluse käigus ka mootorsõidukit.