Rahvusvahelisel AIDSi ohvrite mälestuspäeval, 17. mail korraldab Eesti HIV-positiivsete võrgustik koos partneritega Tallinnas, Tartus ja Narvas traditsioonilise AIDSi ohvritele pühendatud ürituse “ARMASTA-ELA-USU”.

Homme meenutatakse kõiki neid, kes on AIDSi tõttu meie hulgast lahkunud, näidatakse üles toetust HIV ja AIDS-iga elavatele inimestele, püütakse vähendada teemaga seotud eelarvamusi ning võideldakse ühiselt viiruse leviku vastu maailmas. Eesti HIV-positiivsete võrgustik kutsub kõiki pühapäeval seda päeva tähistama.

“Kodanikuühiskonnal on suur roll HIV ja AIDSi vastu võitlemisel, kuid lootusest üksi ei piisa. Vajame ühist tegutsemist,“ ütles Eesti HIV positiivsete võrgustiku esimees Igor Sovbolev hetkeolukorda kommenteerides. „Nii ühiskond kui valitsus peavad tegutsema koostöös. Ainult üheskoos oleme lahendus!“ lisas Sovbolev.

Sel pühapäeval toimuvad mälestusüritused Tammsaare pargis Tallinnas, Pirogovi mälestussamba juures Tartus ja Rugodiv kultuurikeskuse ees Narvas. Mälestamaks meie hulgast juba lahkunud inimesi, süüdatakse kõigis kolmes linnas kell 12:00 küünlad ja kell 14:00 lastakse õhku valged õhupallid. Üritusel jagatakse infomaterjale, rinnamärke ja kondoome.

Ürituse toimumisele aitavad kaasa HIV-positiivseid ja aidsihaigeid ühendav organisatsioon ESPO, nõustamisega tegelev mittetulundusühing Convictus Eesti, Päästearmee, rehabilitatsioonikeskus "Sind ei jäeta üksi", Terve Eesti Sihtasutus ja Tervise Arengu Instituut.

Pühapäevasel mälestuspäeval on teinegi oluline roll ja selleks on haiguste ennetamine. „Kutsume üles inimesi vähimagi kahtluse puhul ennast testima, et hoida Eestis AIDSi ohvrite numbrit võimalikult väiksena," ütles Terve Eesti Sihtasutuse tegevjuht Mairi Jüriska. „Sellest aga ei piisa, et probleem lahendada - tuleb tegutseda koos teiste selles vallas tegutsevate organisatsioonidega, et ühel päeval olulisi edusamme näha,“ lisas Jüriska.

Eesti HIV-positiivsete võrgustik loodi eesmärgiga tõsta HIV-positiivsete inimeste elukvaliteeti ning pakkuda neile psühholoogilist, sotsiaalset ja juriidilist abi.

Kas teadsite?

Tervisekaitseinspektsiooni andmetel oli aprilli seisuga kokku Eestis HI-viiruse diagnoosi saanuid juba 7005, AIDS on leitud sealhulgas 259 inimesel. HI-viiruse vastast vaktsiini veel leiutatud ei ole.

Kes need nakatunud inimesed on? Nad kõik on kellegi lapsed, sõbrad, töökaaslased ja seksuaalpartnerid. Veelgi kurvem on tõsiasi, et UNAIDSi hinnangul on meil teist samapalju ka neid kaasmaalasi, kes ei ole oma nakatumisest veel teadlikud?

Allikas: Terve Elu SA

Kes mida teeb?

·       ESPO Ühendus (http://espo.ee) on esimene valitsusväline organisatsioon, mis ühendab HIV-positiivseid ja aidsihaigeid inimesi, kes on vabad narkosõltuvusest.

·       Convictus Eesti (http://www.convictus.ee/) on mittetulundusühing, mille töö põhisuunaks on HIV-positiivsete ja uimastisõltlaste psühhosotsiaalne abistamine ja nõustamine.

·       Terve Eesti SA (http://www.terve-eesti.ee) on sotsiaalne ettevõte, mille eesmärgiks on edendada tööandjatega koostöös Eesti elanike tervisekäitumist.

·       Tervise Arengu Instituut (http://www.tai.ee) on Sotsiaalministeeriumi hallatav riigi teadus- ja arendusasutus, mille põhieesmärk on Eesti rahvastiku tervise järjepidev areng ning elukvaliteedi püsiv tõus.

.        Eesti HIV-positiivsete Võrgustik (http://www.ehpv.ee) rõhutab Mälestuspäeva tähtsust kohaliku ja riikliku poliitika kujundamisel HIV valdkonnas.  Ainult üheskoos oleme lahendus!