Eesti Pakendiringlus õpetab sel nädalavahetusel toimuvate Tallinna Merepäevade raames Noblessneri sadamalinnakus nii lapsi kui ka täiskasvanuid jäätmeid sortima ning tutvustab pakendite taaskasutamise protsessi.

  • Jäätmed
  • 15. juuli 2016
  • Jäätmete sortimist pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Noblessneri sadamalinnakus ootab merepäevade külastajaid keskkonnahariduse telk, kus saab tutvuda pakendite ümbertöötlemisel tekkivate materjalide ja toodetega ning harjutada jäätmete sortimist. Eesti Pakendiringluse keskkonna juht Kadri Kaarna sõnul näitab kogemus, et kuigi paljud inimesed tahaksid jäätmeid sortida, on teadmised sellest madalad.

“Jäätmete sorteerimine on imelihtne ega eelda lõputut hulka konteinereid. Tegelikult piisab kui sortida olmeprügist välja erinevast materjalist pakendid ja koguda eraldi biojäätmed, panditaara ja paber. See on jõukohane isegi väiksematele lastele. Nädalavahetusel on kõik oodatud Noblessnerisse jäätmeteemalisi küsimusi küsima ning sortimist harjutama,” rääkis Kaarna.

Samuti vajavad Kaarna sõnul elanikkonnas kummutamist paljud müüdid. “Näiteks arvatakse sageli, et Eestis mingit jäätmete ümbertöötlemist ei toimu ning kardetakse, et ka sorditud prügi viiakse koos olmejäätmetega tegelikult prügimäele. Nii see loomulikult ei ole,” rääkis Kaarna.

Külastajad on oodatud Eesti Pakendiringluse keskkonnatelki eesoleval laupäeval ja pühapäeval ajavahemikul 12.00-17.00. Eesti Pakendiringlus on riigi suurim taaskasutusorganisatsioon, mis kogub pakendeid kõigis kohalikes omavalitsustes kokku 1384 kogumiskohas. Igal aastal kogub Eesti Pakendiringlus kokku üle 40 000 tonni pakendijäätmeid.

Kogutud jäätmed järelsorteeritakse Maardus asuvas sortimistehases ning sealsamas toodetakse pakenditest tooraine uute toodete valmistamiseks.

Noblessneri sadamalinnakusse pääseb kas mööda Kalaranna teed või Soo tänavat keerates Tööstuse tänavalt mere poole mööda Peetri tänavat.

Kalaranna teelt jalgsi või jalgrattaga lähenedes on võimalik jõuda Noblessnerisse ka otse läbi Kalamaja pargis avatud värava. Samuti jõuab siia mööda vastavatud beetapromenaadi, mis saab alguse Kalaturu juurest ning kulgeb mööda mereäärt läbi Lennusadama Noblessnerini.