Uue Euroopa makseteenuste direktiivi PSD2 kohaselt kuuluvad klientide pangaandmed ainult klientidele, kes võivad soovi korral oma andmeid jagada teistega, et saada sobivamat teenust. Muudatus sillutab teed avatud pangandusele, mille osatähtsus on juba hüppeliselt kasvanud.

  • Ettevõtlus
  • 28. jaanuar 2021
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

„Alates 2019. aastal Euroopa makseteenuste direktiivi PSD2 jõustumisest on pangandus kogu Euroopas liikunud kindlalt avatud panganduse (ingl. open banking) suunas. Klientide jaoks tähendab see valikuvõimaluste laienemist eelkõige tänu läbipaistvamaks muutunud konkurentsile,“ selgitas Eesti avatud panganduse lipulaeva ForPeeps asutaja ja tegevjuht Peep Paum.

Ta lisas, et avatud pangandus annab klientidele valikuvabaduse tarbida just neid tooteid ja teenuseid, mille tingimused neile kõige paremini sobivad, mistõttu kaotavad traditsioonilised finantsettevõtted kodupangaks olemise eelise ning on läbipaistva konkurentsi tõttu ka sunnitud peeglisse vaatama, et mitte ajale jalgu jääda.

Kodupanga mõiste on hääbumas

SEB Baltikumi avatud panganduse juht Ragnar Toomla selgitas, et pangad on harjunud end muutustega kohandama, tuues näiteks viimase finantskriisi järgseid regulatsioone, interneti laialdast kasutuselevõttu ning nutiseadmete võidukäiku.

„Juba väga pikka aega tagasi leppisime SEB-s kokku, et näeme avatud pangandust kui võimalust pakkuda klientidele paremaid teenuseid. Tegeleme aktiivselt sellega, et meie teenused oleks rakendusliideste kaudu kättesaadavad välistele partneritele ningühtlasi teeme koostööd finantstehnoloogia ettevõtetega, et oma enda teenuseid uuele tasemele viia või pakkuda klientidele senisest laiemat teenuste valikut. Näiteks saab SEB internetipanka koondada informatsioon oma kontodest teistes pankades ja koostöös Fitekiga pakume äriklientidele e-arvete saatmise/vastuvõtmise lahendust.“ sõnas Toomla.

Paum lisas, et kodupank jääb küll tarbija jaoks tema finantside hoidjaks, kuid open-banking lahendused suudavad tagada tarbimismugavuse ja väärtust andvad teenused, sest nad saavad fookust hoida just kasutajakogemusel.

Laenude küsimine muutub mugavamaks

ForPeepsi asutaja tõi näiteks, et kui senikaua on kliendid enamasti tarbinud ainult oma kodupanga pakutavaid teenuseid, siis avatud panganduse rakendused võimaldavad klientidel mugavalt saada osa ka kolmandate osapoolte pakkumistest, mis pole ehk kodupanga põhifookuses või mille kasutamismugavus on mujal parem.

„Näiteks muutub seeläbi laenamine kindlasti sujuvamaks ning läbipaistvamaks. Selle asemel, et esitada iga teenusepakkuja juures eraldi taotlusi, on avatud panganduse põhimõttel võimalik taotlus esitada kõigile korraga ning valida endale sobivaimate tingimustega laenupakkuja,“ selgitas Paum.

Finantsplatvormid optimeerivad ettevõtete kulusid

Uus pangandustrend toob kasu ka väikese ning keskmise suurusega ettevõtetele, kes saavad ForPeepsi näitel lihtsamini ja soodsamalt väljastada e-arveid, hallata makseid ühel platvormil või kasutada telefoni makseterminalina. Seeläbi väheneb igakuine kulubaas ja vabaneb ka tööaega, mis muidu kuluks süsteemi haldusele.  

„Arvestades, et e-kaubanduse osakaal kasvab iga-aastaselt kogu Euroopas, on avatud panganduse platvormide suureks eeliseks e-poodidega lihtsamini ja soodsamalt integreeritavus – ühe rakendusega saab ligipääsu tagada kõikide pankade tarbijatele ja seda teenustasuta. Just seeläbi on avatud pangandusest kasu nii tarbijatele kui ettevõtetele, kelle elu see lihtsustab,“ nentis Paum.

Pangandussektori turvalisus kasvab

Kuna kelmuste kaudu inimeste pangaandmete küsimine on viimasel ajal üpris sagedane, võib avatud panganduse põhimõttel oma andmete jagamine tekitada vastakaid tundeid. Reaalsuses on aga paljud riskid hoopis paremini maandatud, sest antud teenuseid reguleerivates protokollides on ette nähtud tugevad nõudmised klientide identifitseerimiseks ning ka tehnilised nõuded kolmandate osapoolte ligipääsuks klientide andmetele.

„Siiski võiksid kliendid enne oma andmete jagamist esmalt kontrollida, kas tegu on korrektse teenusepakkujaga. ForPeepsi puhul on lepinguliseks litsentsipartneriks finantstehnoloogia ettevõte Kevin, kes pakub meie kasutajatele pangaühendusi Baltikumis ja Poolas,“ selgitas ForPeepsi asutaja. Ettevõtted, kellel on õigus makse ja kontoteabe teenuseid osutada on toodud Finantsinspektsiooni kodulehel. Enne oma andmete usaldamist uuele ettevõttele, tasub alati kontrollida, kas ettevõtte omab vastavat tegevusluba.