Parabeenid on hügieenitoodetes enimkasutatud säilitusained, mis pärsivad bakterite, seente ja muude mikroorganismide vohamist kosmeetikatoodetes.

Parabeene sisaldavad vähemalt 3/4 kõigist nahahooldustoodetest. Viimastel aastatel on peetud vaidlusi, kas juba 70 aastat turul olnud säilitusained on ikka ohutud. Moeka kosmeetika pakendilt leiab üha sagedamini märke „Paraben-free“.

Metüülparabeeni leidub ka mustikates.

Kas parabeenid on ohutud?

Teadusuringud on leidnud seoseid parabeenide ja rinnavähki haigestumise vahel, kuid fakti, et parabeenid põhjustaksid rinnavähki, ei ole seni tõestatud. Osade teadlaste hinnangul on probleem selles, et need jäljendavad östrogeene. Östrogeenne mõju, kahjustab hormoonsüsteemi, tekitab tundlikkust. Mõnedel inimestel tekitavad parabeenid ka kontaktdermatiiti ja allergiat.

Mittetulundusühing The Environmental Working Group hindab parabeene ohtlikuks. Deep Skin kosmeetikaandmebaasis leiate parabeenide infot: http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=paraben&h=Search

Kosmeetikatoodete koostise uurimisele pühendunud organisatsioon CIR uuris parabeene 1984. aastal ja 2005. aastal ning jõudis järeldusele, et väikestes kogustes ei ole parabeenid tervisele kahjulikud.

2005. aastal teatas ka Euroopa Komisjoni teaduskomitee, et metüül- ja etüülparabeenid on praegu lubatud kogustes ohutud. Teiste parabeenide uurimine alles käib.

2013. aastal hindas Euroopa Liidu Teaduskomitee parabeenid kosmeetikas kasutatavas koguses ohutuks: http://www.euractiv.com/health/scientific-committee-endocrine-d-news-528299

Miks parabeene kasutatakse?

Kosmeetikatootjad, kes üritavad luua parabeenideta tooteid, kurdavad, et see on raske ülesanne. Parabeenid on odavad ja tõhusad.

Ilma säilitusaineteta oleks kosmeetikatoodete realiseerimisaeg 1-3 kuud ja selle ajaga tooteid turustada ning ka ära kasutada on sageli võimatu.

Kuni tarbijad ei hoia oma kosmeetikatooteid külmkapis, kasutavad kosmeetikakompaniid säilitajaid edasi.


Leebemad asendajad parabeenile: greibiseemneekstrakt (grapefruit seed extract), fenoksüetanool (phenoxyethanol), kaaliumsorbaat (potassium sorbate), naatriumbensoaat (sodium benzoate), alkohol (alcohol) jne.

Eesti keeles: metüülparabeen, butüülparabeen, propüülparabeen jne

Inglise keeles: parabens

Näiteid parabeenidest: methylparaben (E218), ethylparaben (E214), propylparaben (E216), butylparaben, heptylparaben (E209), isobutylparaben, isopropylparaben, benzylparaben


Kasutatud kirjandus