Eilne sündmus väärib kindlasti pikemat lugu kui see lühike teade täna... kuid paraku on hetkel kõigi Metsloomaühingu vabatahtlike käed-jalad tööd nii täis, et pikalt kirjutada ei jõua.

Puukoolid müüvad praegu hekitaimi. On kõrghooaeg.

Inimesed ostavad neid ja istutavad koduaedadesse. On istutamise aeg.
Ilmselt pole paljud meist tänaseni selle peale tulnudki, et on keegi, kes selle tegevuse läbi kannatada saab.

Eile saime teate Mähelt, inimestelt, kes istustasid hekki, et Vääna puukoolist toodud elupuu heki taimedest leiti linnupesa! Pesas 5 imetillukest poega, kes nokad laiali kisavad ja toitu ootavad! Mida teha?

Tõepoolest, mida teha? Mida teeksite teie kaunil õhtul, kl 20.30 kui te sellises olukorras oleksite? Kui paljud oskaksid midagi teha? Kui paljud arvaks et las nad olla seal, looduslik valik... (?) Ja kas ikka on?
Keskkonnaametnikud on selleks kellaks koju läinud, nemad teevad palgatööd. Ja isegi kui oleks olnud tööpäev ja tööaeg - mida nad oleksid teinud? Kuhu linnupojad viinud? Eestis puudub ju tänaseni metsloomade rehabilitatsiooniekskus.

Eraldi küsimus on meie puukoolidele. Nii küsimus kui ka ettepanek. Küsimus on see, et kas olete selle peale mõelnud, et teie kaup - okaspuude hekitaimed - on paljudele lindudele elu- ja pesitsuskohaks? Kuidas siis juhtus nii, et müüsite koos istikuga ka linnupesa ning röövisite linnuemalt nii kodu kui lapsed korraga? Ometi on ju lindude häirimine pesitsusajal seadusega keelatud. 
Ettepanek on aga selline - palun ümbritsege müüki minevate okaspuude istikud varakult kevadel, enne pesitsusaja algust, võrguga, nii et linnud ei saaks sinna pesa ehitada. Linnud ju ei tea, et teil on plaanis nende kodu koos pesaga ära viia. Nende jaoks on see kena elupuu mõnusaks koduks, kus pojad üles kasvatada.

Lõpuks aga palve kõigile - nii hekitaimede ostjatele kui ka müüjatele - palun vaadake enne taimede auto peale laadimist hoolega elupuud läbi - kas seal ehk ei ole peidus linnupesa koos poegadega?

Lõpetuseks täname Katrin IdlaMarek Strandbergi ja Õie Ehasalu , kes eile õhtul, kui kõik kodus mõnusalt aega veetsid, toitsid, soojendasid ja transportisid neid õnnetuid olevusi, kes ei sattunud hätta mitte loodusliku valiku vaid inimtegevuse tõttu. Me ei oska võtta seisukohta, kas see juhtus kogemata, kas puukoolis on selliste olukordade peale mõeldud või mitte ... või siis oli tegemist puhtakujulise hoolimatuse ja ükskõiksusega? Hea meelega kuulaksime puukoolide arvamusi ning ettepanekuid, et sellised olukorrad tulevikus ei korduks.