Olgugi et üleüldine teadlikkus plasttoodete keskkonnavaenulikkusest kasvab, on paljudel tarbijatel raske oma harjumusi muuta. Ühe uuringu kohaselt on eestlased plastitarbimises Euroopas lausa kolmandal kohal - keskmine eestlane viskab seda aastas ära 46 kilo -, mistõttu ei saa väita, et ka meie poleks osaliselt süüdi ja vastutavad selle 150 miljoni tonni plastprügi eest, mis meie ookeane ja muid veekogusid reostab, millesse meie randades merelinnud ja -elukad takerduvad ning mida on juba toiduahelas nii palju, et see on mikroplastiku näol ladestumas meie endi kehadesse.

Sellest hoolimata on plastpakendis toodete osakaal poodides üüratu ja esmapilgul võib tunduda lausa võimatu neid kuidagigi vältida, ilma et peaks radikaalselt muutma oma toitumisharjumusi või elustiili. Selle müüdi kummutamiseks loodi 2011. aastal liikumine "Plastivaba juuli" (Plastic Free July), mis õpetab, kuidas astuda need esimesed sammud väiksema plastitarbimise suunas.

Juuliväljakutse on praeguseks levinud 177 riiki ja motiveerinud rohkem kui 250 miljonit inimest tegema oma igapäevaelus teadlikumaid valikuid ja varustama end selleks vajalike vahenditega. Plastivaba juuli kutsub inimesi osa võtma kas ühe nädala, ühe kuu või piiramatu pikkusega väljakutsest, mille eesmärk on vähendada plasti ja eriti ühekordsete plasttoodete tarbimist oma igapäevaelus, töökohas, koolis, kogukonnas ja isegi kohalikus omavalitsuses. Liitudes saab iga osaleja seada endale eesmärgi: vältida ühekordseid plastpakendeid; vältida levinumaid takeaway plasttooteid nagu kilekotid, plastpudelid, kõrred ja ühekordsed kohvitopsid või vältida plasttooteid täielikult.

Selleks saadab kampaania kõigile liitujatele regulaarseid meilisõnumeid koos ideede ja nippidega ning lisaks pakub ka kampaania koduleht hulga tänuväärt ideid nii väikeste kui suurte sammude tegemiseks ja julgustab osalejaid jagama oma kogemusi, nippe ja mõtteid ka teistega. Lisaks leiab kodulehelt harivaid plakateid kas oma töö- või õppeasutusse üles riputamiseks ja videosid üheskoos vaatamiseks.

Kuna Euroopa Liidu direktiiviga keelatakse 2021. aastaks suur osa levinuimatest plasttoodetest (nt ühekordsed plastist söögiriistad, joogikõrred, plastikust vatitikud jmt), on juuliväljakutse hea võimalus tutvust teha plastivaba maailmaga ning õppida esimesed lihtsad ja taskukohased nipid oma plastitarbimise vähendamiseks.

Eesti keeles leiab plastivaba liikumisega seotud materjale ja artikleid Pakendivaba kodulehelt, Nullkulu blogist, Eesti Rohelise Liikumise kodulehelt (nt Roheväljakutse 2019) ja Euroopa Parlamendi plastireostusega võitlemise kategooriast.