Öökülmade saabudes on aeg pottides kasvavad taimed talvituma panna. Pelargoonidele ja muudele igihaljastele taimedele sobib jahe ja valge säilitusruum. Lehed maha viskavad taimed lepivad ka täiesti pimeda kohaga. Taimetalvitaja kuldne reegel on selline: mida pimedam, seda jahedam - mida jahedam, seda vähem vett. Täna räägime taimedele sobivatest talvituskohtadest.

Kartulikelder ja majaalune kelder

potiaed9Pime ja jahe ruum sobib enamiku sibullillede ning paljude suvehaljaste taimede talvituskohaks. Kui kartulikelder on niiske, siis peab taimede ja taimeosade seisundit regulaarselt kontrollima. Pimeda ruumi puhul on tähtis ühtlane temperatuur, 0º...+5º C. Vajadusel kasuta soojapuhureid või radiaatoreid.

Keldrisse saab tuua sellised taimed nagu suvehaljad hõbekakrad (Argyranthemum frutescens), fuksiad (Fuchsia spp.), suurelehised hortensiad (Hydrangea macrophylla), kämmalvahtrad (Acer palmatum), kultuurviinamarjad (Vitis vinifera) ja potiliiliad. Hädakorral talvituvad siin ka muidu valgust tahtvad pelargoonid (Pelargonium spp.) ja inglitrompetid (Brugmansia spp). Talvestunud taimed langetavad jahedas ja pimedas ruumis viimasedki lehed, vajuvad täielikku talveunne ja ei vaja peaaegu üldse kastmist. Temperatuur tuleb hoida üle 0º C ja mullaniiskust kontrollitakse kord kuus.

Jahe trepikoda

Valge ja õhurikas, +5º...+8º C esik, trepikoda või klaasveranda on ideaalne talvituspaik. potiaed 7Seal elavad talve üle paljud igihaljad taimed nagu luuderohud (Hedera helix), jaapani skimmiad (Skimmia japonica), pukspuud (Buxus sempervirens) ja vahemereäärsed taimed nagu pelargoonid, inglitrompetid, harilikud oleandrid (Nerium oleander), õli- e. oliivipuud (Olea europea) ja tsitrused, lembeliilia (Agapanthus spp.), karrilõhnaline ahtalehine käokuld (Helichrysum italicum), rosmariin (Rosmarinus spp.) ja salvei (Salvia spp.). Verbena (Verbena spp.), lantaan (Lantana spp.), lamav käokuld (Helichrysum petiolare) ja suurelehine hortensia (Hydrangea macrophylla) talvituvad kenasti veelgi jahedamas, paari plusskraadi juures. Kui temp on juba 10º C, vajavad taimed lisaks kunstvalgust, mida antakse 6 kuni 12 tundi päevas. Kastetakse kord kuus. Väga tundlik ülekastmisele on nt. pukspuu ja lamav käokuld.

Halvasti talvituvatest taimedest võiks sügisel võtta pistikuid. 8-10 cm pikkused pistikud võetakse tervetelt ja elujõulistelt võrsetelt ning neilt eemaldatakse alumised lehed ja õied. Igale pistikule jäetakse paar lehte. Pistikud juurduvad paari nädala jooksul veeklaasis või liiva-(või perliidi- või vermikuliidi-)seguses mullas. Juurdunud pistikud hoitakse ületalve.

Klaasitud rõdu

Potiaed 11Klaasitud rõdu temperatuur on tavaliselt vaid 5º  välistemperatuurist kõrgem, mistõttu see väga õrnade taimede talvitamiseks ei sobi. Suurtes äravooluga pottides või puukastides võib kasvatada enelaid (Sorbaria spp.), tüvisireleid (Syringa spp.), sõstraid, sammasõunapuid, püramiidkadakaid (Juniperus spp.), hostasid, väikseõielisi elulõngu, metsviinapuid (Parthenocissus spp.) ja külmakindlaid viinamarju. Sügisel vähendatakse potitaimede kastmist ja lämmastikväetisi antakse hiljemalt juulikuus. Vastu talve on hea pottide pinnale panna talvekaitseturvast või neutraliseerimata rabaturvast ja mässida lõpuks pakasekangas õhuliselt taime ümber.

Kasvuhoone

Sobib taimede talvitamiseks ainult siis, kui see on korralikult ehitatud, isoleeritud ning soojendusest piisab pakase eemalhoidmiseks. Ruumi võib seestpoolt soojustada ka mullikilega. Kangema külma vastu on vajalikud soojapuhurid või radiaatorid. Kui talvitad kasvuhoones igihaljaid taimi, on kindlasti vaja lisavalgustust.potiaed 8

Pööning

Elamu ülaosas võib temperatuur tõusta sageli talvitamiseks liiga kõrgeks. Kui ruumi saab siiski hoida jahedana, siis võib seal talvitada samu taimi mis jahedas trepikojas.

Garaaž

Pime garaaþ sobib suvehaljastele taimedele, kui vaid ruum püsib ühtlaselt jahe. Valges garaaþis talvituvad samad taimed mis jahedas trepikojas.

Õues maas

Tugevalt tagasi lõigatud puittaimi võib talvitada õues, pinnasesse kaevatud augus. Sobiv koht on seina ääres, räästa all, kuhu vesi ei kogune. Taim asetatakse koos potiga augu põhja ja kaetakse üleni paksu turbakihiga. Peale võib veel laotada presendi või kile, et turvas ei niiskuks.


Anu-Kristin Tara, Aiaklubi

Ülemine pilt: www.gardenvisit.com