Esimesena rakendati piirangud plastikkilekottidele, nüüd on keeld ühekordselt kasutatavate nõude ja söögiriistade kasutamisele: nii võimas liider on Prantsusmaa võitluses plastiku suhtes.

Prantsusmaa on võtnud ühekordselt kasutavate plastiktoodete vastase seisukoha viisil, milleks seni ükski teine riik ei ole olnud võimeline. Riik on teinud viimaste kuude jooksul kaks olulisimat otsust, mis kahtlemata muudab prantslaste mõtlemist prügist ja pikaajalisest keskkonna jalajäljest, mille nad jätavad oma ostudega.

Esimesena tuli keeld kõigile plastist poekottidele

Selle asemel, et võtta pehmem tee ja küsida iga kilekoti eest minimaalse koguse (umbes viis senti) – mis on see, mida paljud teised maad on teinud – aga kokkuvõttes mõjutab kilekottide maksustamine tarbijat ebapiisavalt, et panna teda oma harjumusi muutma – kuid Prantsusmaa on otsustanud keelata plastkilekotid täielikult.

Hetkel katab keeld kõiki kotte, mis on väiksemad kui 10 liitrit ja tihedusega vähem kui 50 mikronit – teisisõnu tuntud kui “tavaline plastik kilekott”. See hõlmab ka bioloogiliselt lagunevaid kotte ja sangadega plastkilekotte ja laieneb ka supertihedatele kilekottidele, mida kasutatakse puu- ja juurviljade kandmiseks ning liha pakkimiseks.

Seadus kõlab: “Seadusega planeeritakse seadustada riigisisesed komposteeritavad kotid, mis on valmistatud poolikult või täielikult bioloogilistest allikatest, mis peaksid asendama puu- ja juurviljade pakendamise jaanuariks 2017.

Nüüd on Prantsusmaal keelustamisel ühekordselt kasutatavad nõud ja söögiriistad

Peatumata võrdlemisi lihtsa kottide küsimuse juures, on Prantsusmaa käsile võtnud palju suurema küsimuse oma viimase otsusega keelata kõik ühekordselt kasutatavad taldrikud, joogitopsid ja söögiriistad. Pidutsejad, piknikulised ja kohvijoojad peavad välja mõtlema mitmekordselt kasutatavad alternatiivid.

Tootjatel ja jaemüüjatel on aega 2020. aastani, et kasutusele võtta oma ühekordselt kasutatavate tootedetele alternatiivid, mis oleksid valmistatud bioloogilistest materjalidest, ja mida oleks võimalik kodusel teel kompostris komposteerida. Eelmainitud punkt on võtmetähtsusega, sest mitmed bioloogilistest materjalidest valmistatud esemed lagunevad ainult munitsipaalkompostrites, kus temperatuur tõuseb kõrgemale kui kodustes kompostrites. Bioloogiliselt lagunevatel esemetel on ka oma probleemid, mis on välja toodud selles artiklis.

Ei ole üllatuseks, et otsus on vastu võetud suure vastumeelsusega, eriti pakkimistehaste poolt, kes nimetavad seda Euroopa vabakaubanduse seaduste rikkumiseks, ja isegi Prantsusmaa keskkonnaminister  Segolène Royal nimetas seda esialgu antisotsiaalseks.

Aina suurem arv inimesi saab aru, kui suur probleem on meie maailmas plastreostus, nagu tõendanud ka "nullprügi eluga ja lööme lahti plastist" kampaania. Me peame võõrutama ennast ühekordselt kasutatavast plastist, ükskõik kui mugavad või odavad need on ka poleks.

Prantsuse ametnike otsus lihtsustab seda, et prantslastel ja turistidel oleks kergem muudatusega kaasa minna. Maailm hakkab huviga jälgima, kuidas muudatus kulgeb ja milliseid alternatiive arendatakse ning kuidas inimesed üleüldiselt selle vanamoodsale, kuid siiski keskkonnale sõbralikumale eluviisi muutusele reageerivad.

Prantsusmaa näitab head eeskuju, olles piisavalt julge, et keelustada ühekordselt kasutatavad plastooted ja juhtida võitlust kliimamuutuste vastu.


Loo originaal Treehuggeris.