Puhta vee teemaparki paigaldati mesilastarud, milledest üks on vaatlustaru. Vaatlustaru on ehitatud spetsiaalselt klaasist seintega, mis on kaetud luukidega.  Läbi klaasi saab jälgida mesilaspere elutegevust. Puhta vee teemapargi 26 loodushariduslikku õppeprogrammi on sobilikud koolieelikutest täiskasvanuteni. Neist ühe “Külaskäik putukate maailma ja meemeistri juurde“ programmi tõmbenumberiks ongi vaatlustaru.

  • Keskkonnaharidus
  • 23. mai 2014
  • https://pixabay.com/photos/insect-bee-sunflower-summer-1948684/

Vaatlustaru jälgimist elavdab mesilaspere sumin tarus, mille käigus maitstakse mett, uuritakse mesiniku töövahendeid: konkspeitel, tarulapits, taruhari, taruroop, kärjekahvel ja –nuga; mesilaspere hooldamise vahendeid: sööda- ja jooginõud, õietolmukogujad, taruvaigukogumise rest, emadekasvatuse vahendid ja mesindussaaduseid: mesi, vaha, õietolm, suir ja taruvaik.

„Magusameistrite kodu ja elukorralduse jälgimine on eriti õpetlik noortele ja ka vanematele, kes vaatlustaru jälgides saavad selgeks: kuidas kogutakse õietolmu, milline on mesilaste tööjaotus, kuidas mitmekümne tuhande pealises mesilasperes üksteist ära tuntakse, kui pikk on mesilaste eluiga, palju mesilased vett joovad ning kui suur on mesilindude ja putukate tähtsus õite tolmeldamisel ja meie toidulaua katmisel üldse“ lisas Pikevere küla mesinik Harivald Haljand.

Programmi käigus külastatakse ka putukate hotelli, mis paikneb üle 120 aasta vanuse kase tüves, millel torm on ladva murdnud.
Putukad poevad sügavale puutüve sisse, munevad sinna ning seetõttu on aegajalt näha vastseid putukaid esmakordselt oma „pesast” välja ronimas. See on eriti kena vaatepilt kevaditi. Talviti leiavad hotellis paljud endale aga tänuväärse talvekorteri, mida ka linnud meelsasti külastavad. Pärast ringkäiku saavad osalejad lahendada eakohaseid ülesandeid.

Puhta vee teemapark on puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust saab vastuse küsimustele:
kuidas tekib puhas põhjavesi – joogivesi; kuidas sõltub elu puhtast veest ja millest sõltub vee kvaliteet ning saab osa loodusõpperetkedest.

Teemapargi keskus paikneb Metsamõisa talus Järsi külas Tamsalu vallas, ulatudes oma 10 km raadiuses paiknevate tegevuskohtadega Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja valda ning kahte maakonda: Järva ning Lääne-Viru maakonda.
Puhta vee teemapargi rajamisse ja arendamisse on alates 2010. aastast olnud kaasatud vabatahtlikud, äriühingud ning MTÜ Ökokratt.