Esmaspäeval, 20. juunil kell 16.00 avatakse TTÜ Muuseumi galeriis „Futurum“ näitus „Metamorfoosid – PutukadPutukadPutukad!“ Näitus on avatud kuni 31. maini 2012.

Putukanäitus esitab loo putukate mitmekesisest maailmast ja sellest, kuidas putukad on inspiratsiooniallikaks inseneridele, kunstnikele ja muusikutele.

Näituse vundamendiks on entomoloogi Allan Selini arvukas putukakollektsioon ja tuntud loodusemehe Urmas Tartese tekstid ning slaidiprogramm.  Jaan Toomiku sotsiaal-psühholoogiline video „Jaanika“ ning PÖFF-il tähelepanu äratanud Hannes Vartiaineni ja Pekka Veikkolaineni lühifilm „Putuka surm“ viivad muuseumikülastajad muundumiste maailma.

TTÜ muuseumi direktor Liia Rebane: „23 sajandit tagasi kirjeldas Vana-Kreeka õpetlane Aristoteles 47 putukaliiki, täna tuntakse neist juba rohkem kui miljonit. Inimestel on vedanud: meie kõige tähtsamateks naabriteks maakeral on olevused, keda saab iseloomustada vaid ülivõrdes. Kõige arvukamad, kõige mitmekesisemad, kõige põnevamad, kõige tüütavamad, kõige abivalmimad, kõige armsamad, kõige toredamad, kõige olulisemad.“

Näitusel saab teiste hulgas näha haruldasi liblikaid, kelle looduslik elupaik on piiratud territooriumil Indoneesias ja maailma suurimate mardikate hulka kuuluvat Prantsuse Guajaanast püütud titaansikku.

Huvipakkuvad on Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste projektid, kus on olnud eeskujuks putukate käitumine. Näiteks on sipelgad andnud inseneridele ideid parverobotite loomisel. Kes on kiilassilm ja kuidas on putukate silmad inspireerinud näiteks päikeseenergia kasutamist, saab näha näitusel. Mõtteainet pakub putukate maailm kõige üldisemas plaanis: kas üksinda või üheskoos? Sipelgate kogum tõestab veenvalt, et koos ollakse uppumatud, üksik sipelgas aga kaotab elu.

Saadame ära kevade ja võtame vastu suve putukaid täis galeriiga.