Seoses Soomaale saabunud "viienda aastaajaga" ning eile aset leidnud õnneliku lõpuga õnnetusega palub RMK kõigil külastajatel enne matka alustamist Soomaa rahvuspargis tutvuda põhjalikult nii tee- kui veeoludega.

Vaatamata soojadele ilmadele ja kõrgele veeseisule on Soomaa rahvusparki läbivad Raudna, Halliste ja Lemmjõgi jätkuvalt osaliselt jääkatte all, mis muudab kanuudega liiklemise jõgedel keeruliseks, eeldades varasemat kanuusõidu  kogemust. “Juhul, kui kasutatakse matkakorraldajate teenuseid, palume veenduda selles, et tegemist on litsentseeritud ettevõttega, kellel on varasem kogemus Soomaal matkade korraldamisel,” toonitas Soomaa rahvuspargi külastusjuht Rait Parts. Infot selliste ettevõtete kohta leiab rahvuspargi kodulehelt www.soomaa.ee.

Soomaal juhtus eile õhtupoolikul õnnetus, kus matkajate kogenematuse tõttu läks ümber kanuu kolme inimesega. Sündmuskohale kutsuti kiirabi ja päästeamet, kanuust vette kukkunud inimestest said kaks teise kanuu peale ja kolmanda aitasid veest välja päästjad.

Suundudes Soomaale, palub RMK kõigil külastajatel arvestada lisaks kõrgele veeseisule ka kevadisest pinnase sulamisest tulenevat maanteede olukorda. “Soomaa rahvusparki läbivad kruusateed on sula ja tõusuvee koosmõjul muutunud halvasti läbitavaks ja sellest tulenevalt palume kõigil sõidukiomanikel käituda mõistlikult ja teisi liiklejaid ning teeolusid arvestavalt,” sõnas Parts. “Lisaks palume hoiduda offroad sõidukite kasutamisest üleujutatud teelõikude läbimiseks, kuna see rikub oluliselt pinnaskatet.”

RMK teabepunkt Soomaa rahvuspargi keskuses on avatud iga päev kell 10.00-18.00. Otsepilti viiendast aastaajast saab vaadata RMK kodulehel Soomaa rahvuspargi alamlehelt.

Selleks, et kevadisel Soomaal end hästi tunda, soovitab RMK:

  • enne teele asumist uurida rahvusparki toovate teede läbitavust ja avalike külastusrajatiste olukorda Soomaa teabepunktist (tel 435 7164, 526 1924, soomaa.teabepunkt@rmk.ee)

  • kasutada viienda aastaajaga tutvumisel rahvuspargi kodulehel loetletud ettevõtete teenuseid

  • omal käel matka plaanides varustada ennast sobilike kaartide ja navigatsioonivahendite ning teiste veematkal nõutud tarvikutega

  • olles matkal omal käel, määrata isik, kellel on kõige rohkem sõidukogemusi ning veenduge selles, et kõik matkal osalejad teaks oma grupiliikmete nimesid ja soovitavalt ka telefoninumbreid

  • kasutada telefonide hoidmiseks spetsiaalseid kuivakotte

  • võtta veematkale kaasa kuivad vahetusriided

  • personaalse veesõiduki puhul kontrollida enne matkale asumist nende vee- ja õhupidavust

  • osaleda pikematel trassidel Halliste ja Raudna jõel varakevadel vaid hea füüsilise ettevalmistusega täiskasvanud inimestel

  • jätta veematkale minnes neljajalgsed sõbrad koju või kuivale maale sõprade hoolde. Kuival maal liikudes talutage ka kõige paremini treenitud lemmikloomi jalutusrihmaga.

Soomaa rahvuspark on loodud suurte rabade, lamminiitude, metsade ja kultuuripärandi kaitseks Vahe-Eesti edelaosas. 390 km² suurune Soomaa rahvuspark paikneb Pärnu ja Viljandi maakondade piiril ulatuslikul aktiivsest inimtegevusest puutumatul alal. Elu Soomaal sõltub ilmastikust rohkem kui kusagil mujal Eestis. Sakala kõrgustikult alla tulvavat kevadist suurvett ei suuda Soomaa jõed korraga mahutada. Nii valgub vesi luhtadele ja metsadesse ning ujutab üle teedki, katkestades ühenduse välisilmaga. Maksimaalse üleujutuse korral moodustub ca 175 km² suurune veeväli, mille laius ulatub kohati 7-8 kilomeetrini. Üleujutusi on Soomaa elanikud nimetatud ka viiendaks aastaajaks, sest see kordub siin peaaegu igal aastal.

RMK on Soomaa rahvuspargi külastuskorraldaja alates 2009. aasta veebruarist.