Tänapäeval on järjest moekam mitte ainult keskkonnasõbralikult elada, vaid ka surra vastavalt.

Igal aastal sureb maailmas miljoneid inimesi. Lääneriikidele omased massiivse kirstuga matused ja tuhastamine on üsna keskkonnavaenulikud tegevused. Rohelised matused pakuvad inimesele viimast võimalust enda ökoloogilise jalajälje vähendamiseks.

Keskkonnaportaal Treehugger.com avaldas hiljuti loo keskkonnasõbralikest kirstudest. Artiklis räägiti USA firmast Ecoffins, mis turustab põnevaid pajuvitstest, bambusest ja banaanikiududest valmistatud biolagunevaid kirste ning urne üle kogu maailma.

Tooted valmistatakse õiglase kaubanduse tehastes Lõuna-Hiinas ja Indoneesias. Kirstude ja urnide keskkonnasõbralikkust näitab ka tõsiasi, et nad tehakse tooraine kogumiskoha lähedal. Seega kulub valmistamise käigus minimaalselt transpordikilomeetreid.

Kirstud ei sisalda liimi, naelu, formaldehüüde, keemilisi säilitusaineid. Just oma puhtuse tõttu soovitatakse neid kasutada tuhastamismatustel. 

Bambus on saadud litsentseeritud kasvandustest ja nende raiumine ei vähenda pandakarude heaolu. Pajuokste korjamisel tagatakse puude jätkusuutlikkus. Banaanikiud saadakse puu koorest ja need eralduvad igal aastal loomulikul viisil.

Kahjuks päris ilma transpordikilomeetriteta ei saa nemadki hakkama. Kirst tuleb ju kuidagi matusefirmasse juurde toimetada. Keskkonnasõbralikumaks kohaletoimetamiseks pakitakse kirstud nn „matrjoška“ stiilis. Väiksemad kirstud pannakse suuremate sisse. Sedasi saab väiksema ruumikuluga rohkem tooteid kohale tuua.

Ecoffins kirstud on biolagunevad ja nad kõdunevad 6-12 kuu jooksul. Lagunemisprotsesside kiiruse määravad matmise sügavus ja mullastiku eripärad.