Ornitoloogiaühing tuletab linnutundjatele meelde, et sel nädalavahetusel toimub iga-aastane kesktalvine veelindude loendus.

Loenduse eesmärk on hinnata vee- ja rannikulindude asurkondade seisundit ja arvukust. Soovitatav on planeerida vaatlused 16.–17. jaanuarile, mis on rahvusvahelise organisatsiooni Wetlands International poolt valitud 2021. aasta keskseteks loenduspäevadeks. Eeldades, et kesksetel kuupäevadel pole kõigil vaatlejatel võimalik osaleda, siis lähevad arvesse ka kõik teised jaanuarikuised vaatlused. Vaatluse planeerimisel tuleb kindlasti arvestada ilmaga.

Osalemiseks tuleb valida endale sobiv avatud veega mereranniku lõik või siseveekogu ning lugeda kokku kõik seal kohatud vee- ja rannikulinnud. Kirja tuleb panna täpne vaatluskoht, jääolud ning mitu protsenti vaatlusalast ehk sektorist kaeti.

Andmed tuleb sisestada otse andmehalduse keskkonda PlutoF või rakenduse Legulus kaudu, kust need jõuavad portaali eElurikkus. Märkuste lahtrisse tuleb kindlasti lisada jääolude kirjeldus ja sektori katvus. Vaatlustulemused võib saata ka vabas vormis või kasutada ankeeti, mille leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt. Vaatlusandmed palume saata elektrooniliselt koordinaatorile Leho Luigujõele aadressil leho.luigujoe@gmail.com või tavapostiga aadressile Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005, märksõna "Talvitavad veelinnud".

Juhul kui linnutundmisest napib, kuid osalemissoov on suur, siis võib alustada näiteks oma kodukandi siseveekogust ning kokku lugeda sealsed sinikael-pardid.

Kesktalvise veelinnuloenduse juhendi, vaatlusankeedi ja loendusalade kaardid leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt www.eoy.ee.

Rahvusvaheline veelinnuloendus toimub sellel aastal 55. korda. Eelmisel aastal Soomest kuni Lõuna-Aafrikani tehtud loenduste kokkuvõtte saab alla laadida.