Soomes Aalto ülikoolis valmis Kerttu Aitolal doktoritöö, mis võib endaga kaasa tuua täieliku läbimurde päikesetehnoloogias.

  • Energeetika
  • 4. juuni 2012
  • Päikesepaneele pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Kerttu Aitolal õnnestus esimesena maailmas oma doktoritöös asendada kolmanda põlvkonna päikesepatareide elementide kallid komponendid odavamate süsinik nanotorudega.

Praeguse, kolmanda põlvkonna DSC päikeseelementides kasutakse kahte aktiivset materjali: plaatina katalüsaatorit ja indium-tina-oksiidi, mida kasutatakse elektrit juhtiva läbipaistva pinnakattena. Paraku on tegemist jäikade materjalidega ja nad sisaldavad kalleid ja harvaesinevaid metalle.

Nüüd saab aga süsinik nanotorudest valmistada läbipaistva kile, mis annab päikesepatareide kasutamisel hoopis laiemad võimalused. Seega võivad päikeseenergia salvestid olla tulevikus läbipaistvad, mistõttu saaks neid kasutada ka näiteks aknaklaasidel, sest süsinik nanotorudest valmistatud kile saab väga lihtsalt panna suvalisele alusele.

Soome teadlased ongi seega välja töötanud elastse, süsinik nanotorudest valmistatud elemendi, mille töövõime on samasuur kui praegustel plaatina ja indiumi sisaldavatel elementidel.

Tegemist on tõelise läbimurdega, kuna päikesetehnoloogia muutub hüppeliselt taskukohasemaks. Esiteks toob hinnalanguse kaasa kallite metallide mittekasutamise elementides ja teiseks on elastse süsinik nanotorudest valmistatud kile tootmine tehnoloogiliselt tunduvalt lihtsam.

Süsinik nanotorude tehnoloogia töötati välja 1991. aastal ja kuni praeguseni kasutati neid näiteks jäähokikeppide valmistamisel.  Praegu testitud süsinik nanotorud valmistati Aalto ülikooli NanoMaterials’i laboratooriumis ja Kerttu Aitola hinnangul on tegemist maailma vaieldamatu tipuga.

Aitola jätkab oma uurimistööd postdoc-uurijana Rootsi Kungliga Tekniska Högskola palgal olles Hiinas Daliani tehnilises kõrgkoolis.

„Üritame välja töötada elemendi, kus mõlemad elektroodid on kilel. Minu doktoritöös oli elemendi esikülg veel klaasil,“ rääkis ta oma plaanidest.


Allikas: sci.aalto.fi