Tallinna Keskkonnaamet ja Energia avastuskeskus kutsuvad laupäeval, 25. novembril perepäevale, kus uurime, kuidas jäätmeid sorteerida ja vanadele asjadele uut elu anda.

  • Jäätmed
  • 9. november 2017
  • Foto: Plastprügi. Tallinna Keskkonnaamet

Ehk olete teinekord ka ise jäänud jäätmekonteinerite ette nõutult seisma: kuhu õigupoolest panna katkiläinud arvutihiir, mida teha lapse katkise kaisukaruga või kuidas saada lahti vanaisa aegunud vererõhuravimitest? Novembri viimasel nädalavahetusel Energia avastuskeskuses toimuv perepäev „Prügi ressursiks!” annab kohe kindlasti neile küsimustele vastused.

Perepäeval toimub tegevusi nii väikestele kui ka suurtele. Avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer näitab lustakas teadusteatris, millest koosnevad meie nutiseadmed ja elektrilised mänguasjad. Loengutega ohtlikest jäätmetest, mida leidub ka meie kodumajapidamistes, kuid millega ei osata pärast nende eluea lõppu pahatihti midagi peale hakata, astuvad üles Ragn-Sellsi ja EES-Ringluse eksperdid. Töötube lastele, aga ka täiskasvanutele teevad Eesti Pandipakendi asjatundjad, kellega tuleb kaasa maskott Pandu. Lastele õpetab sorteerimist Prügihunt ja vanade asjade uuesti kasutamist näitab Uuskasutuskeskuse meeskond.

Trummar Reigo Ahven näitab, millist mõjusat biiti saab teha trash drums’ide ehk prügitrummidega ning juhendab trummide töötoas kõiki rütmihuvilisi. Avastuskeskuse planetaariumis saab tasuta vaadata jäätmeteemalist filmi ja Energia avastuskeskuse uut populaarteaduslikku lühifilmi „Helielu”.

Kõikidele küsimustele jäätmete kohta, millele külastajad tegevuste käigus vastust ei leidnud, on kohapeal valmis vastama „prüginõunikud” Keskkonnaministeeriumist ja Tallinna Keskkonnaametist.

Päeva jooksul toimub temaatiline viktoriin auhindadega. Ühtlasi on külastajatel võimalik perepäevale kaasa võtta ja ära anda väikeelektroonikat (need on probleemtooted, mida ei tohi olmeprügiga koos ära visata!) näiteks sülearvuteid, miksereid, juuksefööne jms, aga ka patareisid. Lapsed võivad kaasa võtta mõne terve, aga ära tüüdanud mänguasja, mille saab kohapeal Uuskasutuskeskuse abiga mõne teise lelu vastu vahetada.

Jõuluehete meisterdamise töötuba veab kunstnik ja käsitöömeister Tiiu Tagamets, ajutise kohviku paneb keskuses püsti Korsten – Armastus & Hea Toit.

Perepäev toimub laupäeval, 25. novembril kella 11–16-ni, avastuskeskus on aga avatud kella 19-ni. Perepäeval on avastuskeskuse sissepääsupilet tavapärasest soodsam: hind alates 7. eluaastast on 3 €/in, väiksemad lapsed pääsevad keskusesse tasuta.

Perepäev on osa üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast, mis toimub 18.–26. novembrini. Sel aastal on nädala teema „Korduskasuta – anna esemele uus elu”. Vaata ka teemanädala tegevusi Tallinnas.

Tule ja anna oma panus jäätmetekke vähendamisse!