Praeguses eriolukorras huvitab ühistranspordi turvalisus nii sõitjaid kui ka sõidukijuhte. Igapäevaselt eesliinil töötavad Tallinna bussijuhid kinnitavad, et ühistranspordis on ohutu, kuid sõitjad peavad ka ise hoolsad olema.

„Taolist kriisi pole keegi meist varem kogenud ja see on uus olukord nii bussijuhtidele kui sõitjatele,“ ütles pika kogemusega Tallinna Linnatranspordi bussijuht Rudolf Kiviking, lisades, et rakendatud turvameetmed on õiged ning vajalikud. „Busse desinfitseeritakse lõpp-peatustes ning vahetuse lõppedes. Pindadele, millega sõitjatel on kokkupuude, ei saa jääda haigustekitajaid,“ oli Kiviking veendunud, rõhutades, et ohutuse tagamiseks tuleb ka inimestel käituda vastutustundlikult, hoides kaasreisijatega piisavat vahet ning kandes võimalusel maski.

Viirusehirmus ei tohiks unustada ka tavapäraseid turvameetmeid. „Bussis tuleb kas istuda või käsipuust kinni hoida, sest pidurduse korral on lihtne tasakaalu kaotada ning kukkuda. Äkkpidurdusi võib aga isegi praeguses hõredaks muutunud liikluses ette tulla ja selle eest pole keegi kaitstud,“ paneb Kiviking sõitjatele südamele.

Ise tunneb bussijuht end roolis väljaspool viiruseohtu. „Esiukse sulgemine, piletimüügi lõpetamine ja juhikabiini taguse turvatsooni loomine on nutikad lahendused, mis annavad kindlustunde,“ arvas Kiviking.

Ühistransport pole ohtlik.

Jaanika Neola, kes on bussijuhi ametit pidanud veidi üle aasta, leiab samuti, et olukord on ebatavaline, ent temagi tunneb end bussiroolis turvaliselt. „Rohkem muretsen pere pärast. Töölt tulles pesen ja desinfitseerin põhjalikult käed ning vahetan riided. Enda pärast ma ei karda, pigem hoolitsen, et minust ei saaks viiruse edasikandjat,“ tunnistas Neola.

Inimestele, kellel tuleb kriisiajal ühistransporti kasutada, ütleb bussijuht: „Ühistranspordiga sõitmist ei pea kartma. Näiteks toidupoest käib läbi tunduvalt rohkem rahvast kui bussist. Oluline on hoida kaasreisijatega võimalikult suurt vahet.“

Neola peab oluliseks senise bussigraafiku säilitamist ning tihedat ühistranspordiliiklust, kuna tänu sellele langeb haigestumisrisk. „Alguses tundus, et inimesi on vähe ja busse palju, ent viimasel ajal on reisijaid lisandunud. Leidub neid, kes nähes, et bussis on rohkem reisijaid, jäävad ootama järgmist sõiduvahendit,“ jagas ta oma kogemust.

Kriisi ajal täname neid, kes viirusohtu trotsides, tagavad eluliselt vajalike teenuste kättesaadavuse. Tallinna ühistranspordi peatumisel tekiksid paljudel linlastel ületamatud probleemid. TLT enam kui 1300 ühistranspordijuhti töötavad igapäevaselt selle nimel, et senine elurütm vähemalt osaliselt säiliks. Ettevõtte puhastusbrigaadid tagavad viirusetõrje ja ohutuse, puhastades mitu korda päevas sõidukite sisemust ja kontaktpindu.