Tehnikaülikooli IT töötajate koostöös seati praegu jõude seisvad ülikooli arvutiklasside arvutid murdma COVID-19 molekule. Selleks installeeriti arvutitesse Folding@Home nimeline tarkvara (FAH). Arvutiklasside arvutid liituvad suurde arvutusprojekti ning tänaseks on TalTechi arvutiklassid aidanud FAH arvutusi teha juba paari nädala jooksul.

 Folding@Home ehk FAH või F@h on hajusarvutusprojekt, kus simuleeritakse viiruses asuvate valkude dünaamikat, valkude pakkimise protsessi ja liikumist. Suur arvutusülesanne on keskse serveri poolt jagatud pisemateks arvutusjuppideks, mida arvukad osalejad saavad oma arvutites FAH kliendiprogrammi jooksutades alla laadida, arvutada ja hiljem arvutusülesande tulemusi kesksesse serverisse üles laadida. Neid arvutustulemusi saavad hiljem kasutada näiteks bioloogid, viroloogid või molekulaarkeemikud.

FAH-projekt aitab kaasa mitmete haiguste uurimisele, seni on uurimisobjektideks olnud molekulid Alzheimeri, Parkinsoni, Huntingtoni tõvedest, samuti on uuritud erinevaid vähivorme, Ebolat, hepatiiti, Zika viirust, Dengue’i palavikku ja teisi tõbesid. Sellest aastast lisandus neile COVID-19 koroonaviiruse molekulide simuleerimine ja praegusel on see FAH peamiseks ülesandeks.

Osaledes FAH arvutustes saab igaüks anda oma panuse COVID-19 koroonaviiruse uurimiseks. Osalemiseks tuleb FAH kodulehelt alla laadida tarkvara, olles veebibrauseriga FAH kodulehel tuleb selleks vajutada lingile ’StartFolding’.

Tehnikaülikooli IT töötajad on arvutusstatistika koordineerimiseks loonud FAH tiimi nimega „Tallinn University of Technology”, mille ID kood on 254117. Kõik ülikooliga seotud inimesed, nii tudengid kui töötajad, on oodatud osalema ülikooli FAH-tiimis. TalTechi statistikat saab jälgida SIIT.

Kuna viimastel nädalatel huvi FAHi vastu suurenenud ja selle arvutusprojektiga on liitunud väga palju kasutajaid, siis on FAH veebileht aeglane ning arvutusülesandeid on saadaval napilt. Kui arvutus kohe ei alga ja FAH programm näitab, et ei saa ülesanded kätte, siis tuleb olla lihtsalt kannatlik. Arvutusülesande kätte saamine praeguse kasutajatetulva tõttu võib võtta üle poole päeva, samas võib ülesande kätte saada ka hetkega. Ka ei uuene FAHi statistika nende veebis praegusel ajal eriti sageli, uuenemissagedus kõigub paarist tunnist mitme päevani.

TalTechi IT-teaduskonna dekaan Gert Jervan annab tehnilise soovituse uuele kasutajale: „Sättida oma FAH programm ’MEDIUM’ töörežiimile. Seda seetõttu, et FAH on väga arvutusintensiivne programm. Esiteks toodab arvutusintensiivne programm ohtralt soojust, kui arvuti on veidi vanem ning selle jahutus on kehvapoolne, võib see põhjustada ülekuumenemist. Teiseks, kuna tegemist on arvutusintensiivse programmiga muudab see arvuti ülejäänud programmid aeglaseks. ’MEDIUM’ režiim sätib koormuse 75% juurde, kus jagub ressursse muudele programmidele ning arvuti ei kuumene üle.“