Tarbijad on järjest enam keskkonnateadlikumad ning mida aeg edasi, seda suurem konkurentsieelis on keskkonnasõbralikel toodetel. Suurem eelis on toodetel, mida tarbija usaldab ja poelettidel eristab ning nende hulka kuuluvad ka ökomärgised, mille keskkonnasõbralikkus on ametlikult sertifitseeritud.  Tuntuimat, Euroopa Liidu ökomärgise sertifikaati väljastab Keskkonnaagentuur, kes osutab selles valdkonnas ka tasuta konsultatsiooniteenust.

2018. aasta Keskkonnateadlikkuse uuringust tuli välja, et Eesti elanikud peavad keskkonnasäästlikku eluviisi oluliseks ning aduvad keskkonnaprobleemide tõsidust. Selgus ka, et vähem teadvustatakse tarbimisharjumuste muutmise vajadust keskkonnakahjude ennetamiseks, kuid just selles kategoorias toimub eelduslikult kiireim areng.
 
Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul on inimeste keskkonnateadlikkuse kasv olnud kiire ning tõenäoliselt näeme juba lähiajal seda, kuidas ökoloogilised ja loodussõbralikud tooted saavad läbi tarbijate valikute muutumise konkurentsieelise.

"Keskkonnasõbralike toodete eelistamine on selgelt tõusev trend Eestis aga ka välisturud on juba muutunud väga nõudlikeks ning eeldavad et neile müüakse loodussõbralikke tooteid, mis on tervisele ohutumad ja mille keskkonnajalajälg on väiksem. Ökomärgis garanteerib, et toode mitte üksnes ei näi loodussõbralik vaid on seda ka päriselt. Lisaks sellele, et see võib olla müügiargument tarbija jaoks, võib kasutatavate toodete keskkonnasõbralikkus saada otsustavaks ka hangetes osalemisel", rääkis Ala.

Tarbija ootab keskkonnasäästlikke tooteid

Mitte kõik ökomärgisega tooted ei ole mõeldud koduturule ja valdav osa sertifitseeritult loodussõbralikke tooteid on erinevad värvid-lakid ning olmekeemia, kuid järjest enam taotlevad ökomärgist ka kosmeetikatootjad. Poelettidelt leiab peale Eestis märgise saanud toodetele ka teistest riikidest pärit EL ökomärgisega tooteid. Lisaks koristusvahenditele ja värvidele näiteks paberitooted nagu tualett- ja majapidamispaber, taskurätikud ning koopiapaberid.
 
Ökomärgise taotlemine ei ole keeruline. "Keskkonnaagentuuris on spetsialistid, kes on igati valmis protsessis kaasa aitama ja toetama. Kui sul on toode, mis on keskkonnasõbralik ja toodetud keskkonnasõbralikult, küsi meie käest julgelt nõu ja abi," julgustas Ala.

Kuidas ökomärgise taotlemise protsess välja näeb?

 

Tarbija ootab keskkonnasäästlikke tooteid

Nii nagu mullu, on ka tänavu keskkonnateadlikel ettevõtetel võimalus taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) keskkonnaprogrammi taotlusvooru raames toetust oma toodetele ökomärgise saamiseks.  Toetustaotluste esitamise lõpptähtaeg on 16.03.2020,  ökomärgise taotlemine kuulub ringmajanduse programmi alla.
 
Rohkem infot toetuse kohta leiad siit ja ökomärgise kohta.