Kui olete kogu aeg kudunud klassikalisi sokke, siis ühel hetkel tahaks midagi muud katsetada. Nii juhtus ka minuga. Sattusin nägema turul hästi huvitavaid sokke ja üritasin siis neid järgi kududa. Jagan seda ka teiega.

Vaja läheb: Kahte värvi lõnga

Viis nr. 2 sokikudumisvarrast

Muidugi võite kududa ka kogu soki ühe lõngaga. Igaüks koob oma meele järgi. Mina kasutasin kudumiseks alles hiljuti Maxima poest ostetud käsitöölõnga Eldorado Home, mis oli 100-grammistes tokkides (tokis kokku 302 m lõnga). Villa- ja akrüülisisaldus vastavalt 30% ja 70%. Tundus olevat küllaltki tugev lõng, mis sobib sokkide kudumiseks.

Alustuseks tuleb kududa soki pealmine osa. Varrastele loome 20 silma. Teise rea kudumisel paigutame mustri paika järgmiselt:

1 silm parempidi, 2 silma pahempidi, 2 silma parempidi, 2 silma pahempidi, 6 silma

parempidi, 2 silma pahempidi, 2 silma parempidi, 2 silma pahempidi, 1 silm parempidi. Edasine kudumine toimub skeemi järgi nagu fotol.

teistmoodi sokid

 

Mina kudusin algatuseks valmis mõlema soki pealisosad. Pealisosa pikkuseks mõõtke mõõdulindi abil suure varba otsast sinnamaani, kui kõrgeid sokke tahate. Madala värvliga sokid istuvad jalas paremini, seepärast tegin need osad 25 cm pikkused.

Pealisosa kudumine käib värvli poolt varvaste poole. Sokki ennast koome vastupidi varvaste poolt soki värvli poole.

teistmoodi sokid

 

Soki koome kahesilmuselises soonikkoes (2 silma parempidi, 2 silma pahempidi jne). Sealt alates võtsin kasutusele teist värvi lõnga. Kudumine käib edasi-tagasi ja iga rea lõpus tuleb kasvatada juurde üks silm soki pealisosa küljest. Uued silmad tuleb kududa vastavalt mustrile, et ka need oleksid soonikkoes. Nii kasvatame kuni kannani silmi juurde.

Õige soki pikkuse saate, kui mõõdate mõne vana villase soki pealt mõõdulindiga sokininast kuni kanna kahandamise kõige esimese silmani. See on ka selle soki pikkuseks. Siis, kui teie sokk on sama pikk, võite hakata kanda kuduma. Mina kudusin kannapõhjaks 10 silma ja edasi­tagasi kududes kahandasin rea lõpus kokku kududes kaks silma (kokku kudusin 10. ja 11. ning siis ümberpöörd.

teistmoodi sokid

Esimest silma ei koo, selle tõstan kudumata vardale ja teisest silmast alates koon. Rea lõpus koon jälle 10. ja 11. silma kokku jne). Kui te koote sokke tavaliselt nii, et vardal on 15 või 16 silma, siis tuleb kannast kahandada ka nii palju, et kokku jääks sama arv silmuseid varda kohta (4 x 15 või 4 x 16). Tuleb arvestada ka sellega, et soki pealmisest osast saab pärast, kui värvlit hakkate tegema, 20 silma juurde võtta (st 4 x 15 = 60 ja 60 ­ 20 = 40). Järelikult tuleb soki kanda kududes kahandada nii, et järgi jääks 40 silma, kui arvestate 15 silma varda kohta, ja 44 silma, kui arvestate 16 silma varda kohta.

teistmoodi sokid

 

Värvli koob igaüks ise oma äranägemise järgi (kui pikka ta tahab). Minule meeldis selle soki juures lühike värvel ja kudusin ainult 6 ringi. Värvli lõpetamine tuleb teha hästi lõdvalt, muidu võib juhtuda, et sokk ei mahu teile jalga. Siis jääb üle vaid teha viimistlus, peita ära lõngaots ning võite oma sokke kandma hakata. Muide, need sobivad ilusti ka jõuluvana kotti. Olgu teie varbad nendes sokkides ikka ilusasti soojad ja kaunist kudumisrõõmu teile!

teistmoodi sokid


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!