Sõitsin bussiga töölt koju. Üllatuslikult oli buss peaaegu tühi. Sõitis trobikond koolilapsi ja mõned vanemad prouad. Õpilased sumisesid kobaras ja mammid igavlesid aknast välja vaadates. Nii ka mina.

Seisin ja vaatasin aknast õue mitte midagi nägeva pilguga. Igapäevaselt ühesugune vaatepilt, ei midagi erilist.

Järsku köitsid mu tähelepanu lapsed, kes tunglesid ühe pingi juurest teise juurde ja kilkasid valjuhäälselt. Nii palju sain ma aru, et akna peal on midagi, mis neile lõbu pakub. Jäin ootama. Lastesumm lähenes üpris kiirelt mulle.

Siis hüppas prõksti minu juurde akna servale pisike rohekashall ritsikas või rohutirts. Kõrvade vahelt hakkas koolis õpitud tarkus kähku läbi jooksma, ja oh imet, tuli isegi meelde, et tirtsudel on lühikesed tundlad ja ritsikatel pikad. Ju see tegelane on siis tirts, tõdesin.

Rahustasin lapsed maha. "Las rohutirts olla. Vaadake, aga ärge puudutage teda." Kamandasin lapsed ühekaupa vaatama. Ise otsisin oma fotoka kotist välja, et esimesel võimalusel see kargaja pildile jäädvustada. Ega siis iga päev näe sellist tegelast, kes reisib veel Lasnamäelt Õismäele linnaliini bussiga. Keegi lastest hõikas isegi väljudes, et rändtirtsude liinibuss.

Ma loodan, et see hommik jäi neile vähemalt meelde tänu sellele putukale. Enne väljumist meelitasin ma tirtsu pabertaskurätile ja pakkisin õrnalt sinna sisse. Õues lasin ta esimesele muruplatsile keksima. Nii ei jõudnudki see hüppaja Õismäele, vaid maandus hoopis Mustamäe murule. Noh, polegi vahet, kuhu sõita. Ikkagi reisis tirts ühe mäe otsast teisele. Kui rändtirtsu nimi ei sobi, las ta siis olla liinibussi-tirts.

Kas teadsid?

Sugukond tirtslased (Acrididae). Väga suur sugukond, kuhu kuulub rohkem kui 6000 liiki. Eesti sihktiivalistest kuulub siia samuti suurem osa - 24 liiki 39-st. Teistest tirtsulistest eristab tirtslasi ennekõike siristamisvõime ja tümpanaalelundite olemasolu. Laulu eesmärk on, nagu ka ritsikaliste puhul, emaste ligimeelitamine. Laulavad ainult isased loomad. Tirtslaste kehapikkus on 1 - 10 cm. Häirimise korral teevad loomad pika hüppe, mida tiibade abil veelgi pikendatakse, maandunult peidavad nad end taas ära. 

 

Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!