Kartulid, oad ja porgandid saavad peagi Londoni kanalitel ja jõgede ääres tavaliseks nähtuseks. Veebruaris tervitasid Londoni linnapea Boris Johnson ja Londoni Toiduameti esinaine Rosie Boycott ettevõtte British Waterways ühinemist Capital Growth (Kasvupealinn) projektiga.  British Waterways haldab UK veeteid.

  • Majandus
  • Nele Tõniste
  • 26. märts 2009
  • Pildil on Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar Toidupanga vabatahtlikuna.

Kasvupealinna projekti eesmärgiks on suurendada tervisliku toidu ja aiapidamise osakaalu, parandamaks suurlinnas elavate inimeste tervist, heaolu ja neid ümbritsevat keskkonda. Projekti käigus tehakse kindlaks sobivad maatükid, kus sõpruskonnad ja entusiastlikud aednikud saavad kasvatada toitu endale või kohalikule kogukonnale.

Aastaks 2012 on plaanis rajada 2012 uut aiamaad. Isegi vanad transpordilaevad muutuvad ujuvateks aedadeks.  Kõik sobivad kohad jõgede kallastel, kaasaarvatud kõige tihedama asustusega piirkondades, pakuvad võimaluse söögipoolist ise kasvatada.

Boris Johnson tõdes: "Ma olen väga rõõmus, et British Waterways ühines Kasvupealinna projektiga. Unaruses maatükkide harimine ei paku mitte ainult suurepärast võimalust tervislikumaks toitumiseks, vaid aitab ka muuta meie veeteed palju elavamaks, värviküllasemaks ja nauditavamaks."

Lisamaade andmine kohaliku toidu kasvatamiseks omab märkimisväärset majanduslikku mõju aegadel, mil toidu hinnad tõusevad. Samuti parandab see linlaste tervist.

Tony Hales, British Waterways'i esimees, selgitas: "Kui need plaanid osutuvad edukaks, siis ei takista miski kordamast sama üle kogu Suurbritannia. Meie hoole all on üle 2000 miili veeteid ja me saame innustada kogukondi tunduvalt mitmekesisemalt kasutama jõgesid ja kaldaäärseid alasid.“

Esimene katsetus toimub ühel maatükil Hackney Wick´i linnaosas. Piirkonda hakkab korrastama kogukonnapõhine aianduse ja maastikukujunduse meeskond, kes on pühendunud Londoni East End'is elavate ja töötavate inimeste elukeskkonna parandamisele. Maad kasutatakse kogukonna kompostimise skeemi arendamiseks ja juurviljaaiana.