2. mail Birmat/Myanmari tabanud tsüklon Nargis tappis kümneid tuhandeid inimesi ja tõstis riisi hinnad enneolematult kõrgeks. Chicago börsi andmetel on viimasel neljal päeval riisi hind kerkinud 2,4%.

Irrawaddy jõe deltas maabunud ja ka sisemaal kahjustusi toonud troopilises tormis on kaduma jäänud umbest 41 000 inimest.  Veebiportaali news.bbc.co.uk andmetel rüüstas tsüklon Nargis just seda piirkonda, kus kasvab 65% Birma riisist. Kannatada sai riisi teine saak, mida koristatakse aprillist juunini. ÜRO Toitlustus- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) andmetel eksporditi piirkonnast 2008.aastal 600 000 tonni jahvatatud riisi. Olukord on kriitiline, kuna riisi hinnad on niigi kerkinud.

2008. aasta jooksul on globaalne riisi hind tõusnud enam kui 50%  ja see võib lähemal ajal veel niisama palju tõusta. Peale riisi kallinevad riisist ja riisijahust valmistatud toiduained. Hinnatõusu põhjustavad maailma rahvastiku pidev kasv, toiduainete tootmise ebapiisav tempo, naftahinna tõus, biokütuste tootmine ja looduse kapriisid. Hind on tõusnud kõikidel riisi sortidel alates tavalisest pikateralisest riisist ja lõpetades India Basmati riisiga.

Riis on põhitoiduks ligi poolele maailma elanikkonnast. Suureksportijad India, Vietnam, Tai, Bangladesh, Hiina ja Egiptus on kehtestanud riisi väljaveole tõkked, et hoida hindasid riikide endi sees madalal. 

Riisi suurtootja Tilda  direktor Srinivasan Seshadri on nimetanud puhkenud toidukriisi “täiuslikuks tormiks”, sest see on tabanud kümneid riike ja ähvardab veel paljusid. Praegusel ajal seisab näljasurmaga silmitsi enam kui sada miljonit inimest.