Alates selle aasta 13. aprillist keelustatakse tulenevalt EL 245/2009 ja EL 247/2010 ökodisaini nõuetest Euroopa Liidus kõrgrõhu-elavhõbelampide tootmine, et vähendada nii energiakulutusi ning keskkonnareostust. 

„Peamiselt kasutatakse elavhõbelampe tänavavalgustuses, pargivalgustuses ja vanades suurtes tööstushoonetes, mille osakaal võib Eestis olla täna veel vähemalt 25 protsenti kõikidest töötavatest lampidest. Mistõttu peaksid valgustite väljavahetamise peale mõtlema paljud omavalitsused ja tööstusettevõtted,“ selgitab Ivar Kurg, Elektroskandia Baltics OÜ energiasäästlike lahenduste valdkonna juht. „Kuigi lampide tootmine on edaspidi keelatud, on lubatud kasutada olemasolevaid kõrgrõhu-elavhõbelampe. Lisaks saab osta veel lattu jäänud varusid,“ lisab Kurg.

Kurg soovitab elavhõbelampide väljavahetamise peale hakata aga mõtlema juba täna. Tulevikus tuleb valgusti kindlasti ära vahetada, kuna elavhõbelampidega valgustitesse ei saa paigaldada leed- ega naatriumlampe, siis kuluefektiivsem on valgustite täielik väljavahetamine ette võtta.

Kuna aastal 2017 kaovad turult mehaanilise liiteseadisega välisvalgustid, siis tasub valgusteid välja vahetades investeerida pigem leedvalgustitesse. Leedide kasuks räägib nende oluliselt madalam energiakulu ja suurem tootlikus.  Nende valgusviljakus on ligikaudu kaks korda suurem, ent energiakulu madalam, seega on sama tänavalõigu valgustamiseks vaja poole vähem valgusteid kui nt elavhõbelampidega vanade valgustite korral täna. Leedvalgustite eluiga oluliselt pikem kui eelkäijatel. 

Euroopa Komisjoni valgustust käsitlev direktiiv asetab ettevõtete valgustuspoliitika uude järku. 2009. aastal alanud astmeline uuendusprotsess lõpeb 2017. aastal. Direktiivi eesmärk on vähendada energiatarbimist ja keskkonnale kahjulike ainete kasutamist valgustites. Aastaks 2020 eesmärgiks on vähendada elektritarbimist 20% võrra.


Elektroskandia Baltics OÜ Tallinna müügiesinduses on võimalik näha tarka tänavate leedvalgustuse juhtimissüsteemi, mis paigaldatakse 2015 aastal seitsme linna tänavavalgustite projekti raames Paide, Jõhvi, Keila ja Valga linna kokku 6509 leedvalgustile. Elektroskandia suurimad leedvalgustuse projektid on Tartu linna 450 leedvalgusti ja Tartu valla 250 leedvalgusti uuendamine, samuti Lõuna regiooni, Piirivalve kordoni 80 leedvalgusti hankimine. 66 uut valgustit on pandud Rakvere haigla ümbrusesse ja 47 Respo Haagiste alale. Esimesed 43 nutika juhtimisega leedvalgustit paigaldati Läänemaale, Linnamäe asulasse 2014. aasta novembris.