NASA ja Euroopa Kosmoseagentuur ESA plaanivad kahte koordineeritud missiooni Jupiteri ja tema kuude uurimiseks, kirjutab Eesti Füüsika Selts oma veebilehel fyysika.ee .


Varem on kumbki agentuur kavandanud iseseisvaid missioone Jupiteri ja Saturni juurde, kuid nädala eest lepiti Washingtonis kokku, et otstarbekam on ühisel jõul esmalt Jupiteri avastada.

Et asi segasem oleks, hakkab Europa nime kandvat kuud uurima USA satelliit, Euroopa Kosmoseagentuuri satelliit vaatab aga peaasjalikult Ganimedest - Päikesesüsteemi teadaolevalt ainsat kuud, millel on seesmise päritoluga magnetväli.

Mõlemad stardivad plaani kohaselt aastal 2020 ja jõuavad Jupiteri juurde aastal 2026. Vaatlused peaksid kestma vähemalt kolm aastat ja muu hulgas selgitama ka seda, kas Europal leidub vedelat vett ja ehk koguni elu alal hoidmiseks sobilikke tingimusi.

Maha ei ole kriipsutatud ka Saturni missiooni, kuid sellest kõneldakse kui võimalikust järgmisest NASA ja ESA koostööprojektist pärast Jupiteri uurimist. Aastal 1997 startis Saturni suunas NASA ja ESA ühismissiooni Cassini–Huygens ja seda pikendati alles läinud aastal kahe aasta võrra.

Allikad:
1. physicsworld.com: Jupiter pips Saturn for new space mission
2. NASA: Europa Jupiter System Mission (EJSM)