Et moerõivad tootjatele tulu tooksid, peavad nende kulud olema võimalikult madalad. Üks moodus odava hinna saavutamiseks on kasutada nn higitöölisi ehk odavat tööjõudu.

Taolised töökojad ulatuvad suuruselt 10000 töölisega kõrgtehnoloogilistest vabrikutest kodus töötavate üksikisikuteni. Neid kõiki ühendab töö, mis toob sisse ebainimlikult vähe raha ja mille tegemisega rikutakse tegija tervist või õigust vabadusele.

Higitöökodades töötab üle 24 miljoni inimese ja seda 160-s erinevas riigis. Suurem enamus töölistest on naised ja teismelised, kes toodavad lääneriikide tarbijatele hea hinnaga riideid.

Umbes 80% töölistest töötab tingimustes, mis ei vasta ei kohalikele ega ka rahvusvahelistele tööohutusseadustele.

Paljud tootjad on lubanud töötingimusi parandada, aga tegelikult muutub olukord aina hullemaks. Seda seetõttu, et karm hinnapoliitika paneb ettevõtted tellimuste saamise nimel veelgi jõhkramalt võistlema.

Keeruliste turundussüsteemide abil, kuhu kuuluvad tuhanded varustajad, suunatakse töö sageli alltöövõtjatele higitöökodades. Kahjuks jäävad alltöövõtjad raamatupidamise ja seadusandluse vaatevinklist välja.

On aeg, et tootjad lõpetaksid ebainimliku süsteemi kasutamise. Kahjuks ei juhtu seda enne, kui meie tarbijatena lõpetame halva mainega kaupade ostmise.

Vaadake sildi taha

Kui David Beckhami tüüpi kuulsused teenivad spordirõivaste kandmisega kümneid miljoneid kroone aastas, siis higitöökodade töölised peavad leppima  6000-8000 krooniga sama perioodi jooksul. Näiteks naised, kes õmblevad Disney firma jaoks särke, teenivad umbes ühe krooni iga õmmeldud särgi pealt.

Mida teha?

  • Kui järgmine kord rõivaid ostma lähete, siis küsige müüjalt, mida ta oskab teile rääkida riideid õmmelnud tööliste töötingimustest.
  • Ostke riideid vaid nendest poodidest, kus teile garanteeritakse, et töölised on saanud õiglase palga.
  • Kindlasti küsige, kas firma garanteerib, et nende riided ei ole õmmelnud lapsed.

Allikas: M.Norton "365 moodust maailma muuta", Tartu Ülikooli Kirjastus, 2007


Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta

Erinevad kangad ja materjalid

Materjalide ja kangaste hooldamine

Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele

Moetööstus

Moetööstus

Kaubandus

Taaskasutus ja uuskasutus

Uuskasutuskeskuse nõuanded

Humana soovitused