Alates juuli keskpaigast on kõigis Rimides müügil Võnnu Mahetalu õnnelike kanade munad, mis on suur samm eesmärgi suunas, et aastaks 2025 enam Rimides puurikanade mune ei müüda.

„Seadsime endile eelmise aasta lõpus eesmärgi, et aastal 2025 ei müüda Rimides enam puuris peetavate kanade mune. Tegemist on pikaajalise protsessiga, mis eeldab laiaulatuslikku klientide teavitust ning tihedat koostööd hankijaga. Ökomunade puhul tuleb kliendil arvestada sellega, et nende tootmine ei ole veel suuremahuline ning munade saadavus võib kauplustes kõikuda. Aastaks 2025 peame aga jõudma nii kaugele, et kõik hankijad, kes pakuvad mahe-, õrre- või vabalt peetavate kanade mune, suudaksid meie kauplusi piisavalt varustada. Koostöö Võnnu Mahetaluga on hea algus, millest õpivad mõlemad pooled,“ sõnas Rimi ostujuht Margus Amor.

„Mahemune on Rimides müüdud juba aastaid, kuid seda peamiselt Talu Toidab müügialadel. Müüginumbrid näitavad, et ökomune ostetakse aasta-aastalt aina enam ning paljud poekülastajad on vägagi teadlikud, millist infot munakarbilt otsida.“ Võnnu Mahetalu alustas kanapidamist 2014. aastal 500 kanaga, praegu on talus mahemunakanu 5500. „Olime algusest peale kindlad, et kui hakkame munade tootmisega tegelema, siis ainuke variant on mahetootmine. See oli ainuõige otsus, mida me ei ole pidanud kahetsema,“ lausus Võnnu Mahetalu perenaine Evelyn von Moller. „Algus oli raske, kuna kanade mahetoitu valmiskujul ei olnud Eesti turult võimalik saada, maad meil palju ei olnud, tootmishooned vajasid renoveerimist.

Esialgu ostsime Saksamaalt kanade mahesertifitseeritud täissööta. Hiljem soetasime endale söödamikseri ja hakkasime ise Eesti väiksematelt mahetootjatelt teravilja-söödakomponente ostma ning kanadele valmistoitu segama. Tänaseks oleme leidnud kanade sööda vajalikud komponendid koostöös Eesti ja Saksamaa maheteraviljatootjatega,“ rääkis Evelyn von Moller. „Meie kanad saavad ise otsustada, milline on nende päev – kana ise valib, millal ta sööb, muneb või teeb jalutuskäigu õuealal. Kõik õnnelikuks eluks vajalik on pidevalt nokaulatuses,“ kirjeldas mahetalu perenaine kanade elu Võnnus.

„Meie Mahetalu kanad söövad peamiselt Eestis kasvatatud maheteravilja, mis teeb kanade munad toitainete rikkaks, sisaldades rohkelt inimese organismile vajalikke valke, B-grupi vitamiine ja antioksüdante. On tõestatud, et munade söömine vähendab stressi, sest munad sisaldavad õnnehormooni tootmist soodustavaid kasulikke aineid. Juba ühe muna söömine päevas teeb inimesed õnnelikumaks ja ilmselt ka teadmine, et kana, kes on muna munenud, elab õnnelikku elu, annab muna sööjale hea tunde.“