17.-20. juunil peetakse Läänemaal Vatlas neljas Eesti Ökokogukondade Ühenduse kokkutulek, kuhu on oodatud kõik looduslähedast ja kogukondlikku eluviisi viljelevad inimesed, samuti need, kes soovivad selles suunas liikuda.

Kokkutuleku programm on tihe ja sisukas, reedel korraldatakse kõigile huvilistele Gaia Hariduse infopäev.

Neli päeva Vatla mõisas ja selle ümbruses on täidetud loengute, avatud arutelude, töötubade ja kontsertidega, mida veavad  inimesed nii Eestist kui kaugemalt Euroopast. Kõike ühendab kokkutuleku teema: "Kuidas kasvada sotsiaalselt terveks kogukonnaks?"

Juttu tuleb tervendavatest sotsiaalsetest grupitehnikatest, pärimusmeditsiinist, muinasviljelusest, mesindusest, vägivallatust suhtlemisest, süvakuulamisest ja paljust muust, mis puudutab loomulikku ja looduslikku elamist ning ühise kogukonnana eksisteerimist. Kokkutuleku teemad on väga elulised, sest üha olulisemaks muutub küsimus: kuidas luua terveid suhteid grupis, külakogukonnas, töökollektiivis, koolis ja sõpruskonnas.

Vastuseid otsitakse teiste maade kogemuse ja meie oma rahva tarkuste kaudu. Ruumiloojate ja töötubade läbiviijatena aitavad meid Ina Meyer-Stroll Saksamaalt ökokülast Zegg, Nara Petrovic (kirjanik ja Sloveenia koristusaktsiooni üks juhte; LOE  INTERVJUUD NARAGA), Aili Pyhälä (PhD, Arengu-uuringud) ja Tanja Korvenmaa Soome ökokülade võrgustikust (LOE LISA TANJA KOHTA) ning Jeffory Soto Havailt.

"Tänane maailm liigub säästva arengu suunas ning inimese, kogukonna ja keskkonna kooskõla muutub üha olulisemaks. Ühe hea näitena võib siin tuua kasvava ökokülade liikumise," sõnas Eesti Ökokogukondade Ühenduse juhatuse esinaine Ave Oit. "Et kogukonna loomine ja püsimine sõltub olulisel määral inimsuhetest, on ökoküladel palju häid kogemusi sotsiaalsete tehnikate vallas. Sellel kokkutulekul uurime neid, et vastata küsimusele - kuidas kasvada sotsiaalselt terveks kogukonnaks."

Reedel toimub Gaia Hariduse infopäev. Gaia (ehk Maaema) haridusprogramm jaguneb neljaks suureks valdkonnaks: maailmavaateline, majanduslik, ökoloogiline ja sotsiaalne. Kokku moodustub terviklik teemadering, mis pakub säästvat eluviisi toetavaid teadmisi ja oskusi nii täiskasvanud õppijaile kui noortele. Rahvusvahelise Ökokogukondade Võrgustiku (The Global Ecovillage Network - GEN) välja töötatud haridusprogramm on Eesti Ökokogukondade Ühenduse poolt kohandatud Eesti olusid arvestavaks.

Reede ja laupäeva õhtut sisustab mahukas kultuuriprogramm, kus astuvad üles mitmed Eesti esinejad: Tom Valsberg (Indigolapsed) ja Jonathan Flack (Austraalia). Laupäeva õhtul esineb Triinu Taul, pikema kontserdiga Margus Aru. Kristina Paskeviciuse ja Raido Rõivase eestvedamisel tehakse läbi ka Südame asja liikumismeditatsioon ja toimub palju muud põnevat. Eraldi tegevused on kavandatud ka lastele.

Kohapeal pakutakse taimetoitu, ööbida saab telkides või mõisahoones oma magamiskottides. Kogu ettevõtmine saab teoks 2008. aastal asutatud Eesti Ökokogukondade Ühenduse eestvedamisel.

Kokkutulekul osalemiseks on vajalik kindlasti eelnevalt registreeruda!