Värsked vermikompostijad arvavad, et kui nad täidavad kompostriga kaasatulnud juhiseid, siis neil ei teki usside ja kompostriga seoses mingeid probleeme. Varsti saab aga selgeks, et usside kasvatamine nõuab teadmisi ja oskusi ning mõnikord võivad ka probleemid tekkida. Edukat vermikompostijat mitteedukast eristab oskus probleeme ära tunda ja need kiiresti kõrvaldada. 

Komposter on hakanud haisema

Hais võib tekkida mitmel põhjusel:

1.      Kompostris on liiga palju toidujäätmeid. Ussidel on lihtsalt liiga palju süüa ning üleliigne toit hakkab mädanema, mis tekitab loomulikult ka haisu. Selle probleemi lahendamiseks tee suuremad toidujäätmed peenemaks ning ära lisa uusi jäätmeid enne, kui ussid on vana toidu ära söönud. Kindlasti peaksid jäätmed olema kaetud ajalehega.

2.      Kompostris ei käi õhk korralikult läbi. Selle lahendamiseks sega kompostri sisu õrnalt läbi, et hapnik paremini ligi pääseks. Hapniku puudumisel tekivad anaeroobsed bakterid ning need tekitavad ka haisu. Sega kompostri sisu iga mõne päeva tagant läbi. Lisa kompostrisse ka rebitud ajalehti ja munakarpe. Kontrolli, kas kompostri õhuaugud on avatud.

3.      Kompostris on liiga niiske. Kontrolli, kas vedelikku väljajuhtivad augud on avatud. Kui liigne vedelik kompostrisse jääb, siis niiskustase tõuseb ning hapnikutase langeb. Kui vedelikku väljajuhtivad augud on avatud, siis võib olla probleem selles, et kompostrisse on lisatud liiga palju vesiseid jäätmeid. Probleemi lahendamiseks pane iga kord pärast uue toidu lisamist jäätmete peale kiht ajalehte. See imab liigse niiskuse endasse. Samuti peaksid mõnda aega liiga niiske toidu lisamist vältima (nt püreestatud puuviljad, smuutid). Pane kompostrisse juurde rebitud ajalehte ja munakarpe ning majapidamispaberit.

4.      Kompostri sisu on liiga happeline. Happeline keskkond võib tekitada haisu. Selle probleemi lahendamiseks peaksid kompostrisse lisama happelisi jäätmeid (nt tsitruselised) vähem. Samuti võiksid kompostrisse panna purustatud munakoori, see langetab happelisust.

5.      Mõned toidud lihtsalt haisevad. Lisa kompostrisse ühte sorti toitu korraga ning lisa iga korraga midagi juurde. Kui tekib hais, mis sind häirib, siis ära seda laadi toitu enam lisa.

6.      Kompostrisse lisatakse valesid jäätmeid. Kompostrisse ei sobi liha- ja piimatooted ning väga rasvased toidud. Need tekitavad lagunedes väga halba haisu.

Ussid põgenevad kompostrist

1.      Kas sa tead, mis liiki ussid su kompostris on? Kui sa endale ussid ostad, siis kindlasti küsi ka nende ladinakeelset nime. Paljudel ussidel on argikeeles üks ja sama nimi, kuid kompostrisse sobivad vaid mõned teatud liigid (Eisenia Fetida, Eisenia Andrei, Lumbricus Rubellus).

2.      Kasuta usside kompotris hoidmiseks valgust. Ussid on pärast transportimist mõnda aega stressis. Kui stressis ussid satuvad uude keskkonda ehk pannakse kompostrisse, siis nad võivad ilma põhjuseta sealt lahkuda. Tingimused võivad olla head, kuid ussid põgenevad siiski. Selle vältimiseks pane kompostri kohale lamp ja jäta mõneks päevaks põlema, nii jõuavad ussid oma uue koduga harjuda ja valgus ei lase neil põgeneda.

Ussid surevad

Kui sa märkad kompostris hulgaliselt surnud usse, siis on see hädaolukord ning sa pead kiiresti tegutsema!

1.      Pane allesolevad elus ussid teise kompostrisse! On hea, kui sul on hädaolukordadeks varukomposter olemas, kuid kui pole, siis ära muretse. Võid kasutada ka midagi muud käepärast: puidust/plastist kast, suurem ämber vms. Pane uude kompostrisse rebitud ajalehti, pappi ja munareste ning ussid. Kui sa oled ussid ümber kolinud, kontrolli, kas su kompostris võib olla mõni nendest probleemidest:

a)      Kompostris on liiga niiske ning ussid upuvad. Eemalda/kurna nii palju vett kui saad ning pane kompostrisse rebitud ajalehti, pappi ja munareste.

b)      Kompostris on liiga kuiv. Niisuta kompostri sisu veega, samas kontrolli, kas vedelikku väljajuhtivad augud on avatud.

c)      Ussidel pole piisavalt süüa. Kui ussid on söönud kõik jäätmed ära, siis hakkavad nad oma sõnnikut sööma, mis on neile surmav. Eemalda valmis kompost ning lisa allesjäänud usside jaoks toidujäätmeid.

d)     Kompostris on vale temperatuur. Ussidele sobib temperatuur vahemikus 12–25°C. Kontrolli oma kompostri temperatuuri ning vajadusel pane see soojemasse/jahedamasse kohta.

Kui sa siiski ei leia, et midagi kompostris valesti oleks, siis vaheta kogu kompostri sisu ning hakka otsast peale. Lisa värske bedding (nt rebitud ajalehed, papp, munakarbid) ja ussidele toidujäätmeid. Kontrolli aeg-ajalt kompostri sisu, et võimalikud probleemid aegsasti kõrvaldada.

Kompostrist tuleb veinikärbseid

100% pole võimalik veinikärbestest lahti saada ega nende juurdetekkimist ära hoida, kuid on mõned soovitused nende vähendamiseks.

1.      Kata toidujäätmed kompostris alati ajalehega.

2.      Tee veinikärbestele lõks. Selleks sobib näiteks väike kauss, kuhu on segatud õunaäädikas väikse tilga nõudepesuvahendiga. Äädikalõhn meelitab kärbseid ning nad upuvad selle sisse.

3.      Kasuta tolmuimejat. See võib küll imelik soovitus olla, kuid väikse käsitolmuimejaga saad kompostri seest ja ümbert palju kärbseid eemaldada.

Komposti tekib väga aeglaselt

Paljud ei mõista, et vermikomposter on miniökosüsteem, kus kõik kulgeb oma tempos. Ei saa oodata, et ostad kompostri, lisad beddingu, ussid ja jäätmed ning ühe päevaga on kompost valmis. Palun varu kannatust! Tavaliselt peab kompostrit tühjendama iga 2–4 kuu tagant.

Ussid ei söö

1.      Kas sul on uus vermikomposter? Kui ussid alles said endale uue kodu, siis on nad stressis ja ei söö. Nad peavad uue koduga mõne päeva harjuma. Parim lahendus ongi mõne päeva oodata ja sööki vähehaaval lisama, mitte palju korraga.

2.      Kontrolli usside elutingimusi. Kas kompostris on õige niiskus, temperatuur, pH-tase? Kas kompostris käib õhk piisavalt ringi? Kontrolli kõike!

Kompostrisse on seened tekkinud

Seened ei tee su kompostris midagi halba. Seened ja hallitus on head lagundajad ja seega usside sõbrad. Seened näitavad ka, et kompostri temperatuur on õige ja ussidele paras.

Kompostrisse on hallitus tekkinud

Hallitus on samuti väga hea lagundaja ning osaleb kompostimisprotsessis. Probleemiks muutub see siis, kui sa oled sellele allergiline. Sel juhul peaksid tubast vermikompostimist vältima ning võimalusel kompostrit õues/kuuris hoidma.


Tekst on tõlgitud ja refereeritud raamatust "The worm book" (Loren Nancarrow, Janet Hogan Taylor 1998).